birgün

9° PARÇALI BULUTLU

CHP’li Başarır’dan Katar’a polis gönderilmesine tepki

Meclis’te partisi adına yaptığı konuşmada Türkiye’nin Dünya Kupası için Katar’a polis göndermesini eleştiren CHP’li Başarır, “Ben merak ediyorum, dünyanın neresinde böyle bir ilişki var. 1950 Brezilya, 1962 Şili, 1970 Meksika, 2010 Afrika’da yapılmış. Bu ülkelerin hiçbir tanesi, hiçbir ülkeden güvenlik görevlisi talep etmemiş” dedi.

GÜNCEL 12.11.2021 10:58
CHP’li Başarır’dan Katar’a polis gönderilmesine tepki
Abone Ol google-news

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen Türkiye ile Katar arasındaki büyük çaplı organizasyonların yerine getirilmesinde iş birliği konulu kanun teklifi üzerinde CHP grubu adına konuşma yaptı.

Katar’la ilgili, uluslararası ölçekte iki devletin anlaşmasını konuştuklarını belirten CHP’li Başarır, “Ben merak ediyorum, dünyanın neresinde böyle bir ilişki var. Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar, hangi ülke bizden böyle bir talepte bulunmuş? Katar bugüne kadar hangi ülkeden böyle bir talepte bulunmuş çok merak ediyorum. Bakın, bazı Dünya Kupası organizasyonları söyleyeyim; 1950 Brezilya, 1962 Şili, 1970 Meksika, 2010 Afrika’da yapılmış. Bu ülkelerin hiçbir tanesi, hiçbir ülkeden güvenlik görevlisi talep etmemiş. Benim anlamadığım konu, dünkü Katar, futbolla alakası olmayan Katar, futbolu yeni tanımış Katar, nasıl oluyor da Dünya Kupası'na ev sahipliği yapıyor” sözlerini dile getirdi.

“KATAR STAT İHALELERİNİ FRANSA, İNGİLTERE VE ALMANYA’YA VERDİ”

"Dünya Kupası'ndaki Katar’ın güvenliğini düşündüğünüz kadar, 2022 Dünya Kupası organizasyonu Türkiye’ye nasıl gelir diye düşünseydiniz, şu anda belediyelerimiz, dernekler, bizler, federasyonlar bu heyecanı yaşıyordu" diyen CHP’li Başarır, “Bakın, ben Katarın Dünya kupasına ev sahipliği yapmasına üzülmüyorum. Ama Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya kupasına ev sahipliği yapmamasına kahroluyorum. Neden enerjinizi buna harcamıyorsunuz. Kim Katar? Nasıl aldı? Bakın bu soruşturuluyor. Katar’da 19 tane stat yapıldı, 150 milyar para harcandı. Türkiye Katar’da 1 tane stat yaptı. Katar’la bu kadar iyi ilişkileriniz varsa oradaki statları neden TOKİ yapmadı? Neden Almanya’ya, Fransa’ya, İngiltere’ye bu ihaleleri verdi Katar? Neden Türkiye’ye vermedi. Bize verseydi yatırım olurdu. Biz mi yaptık o statları? Bize ne düştü? Polisimizi yollamak” ifadelerini kullandı.

“KATAR’A İNDİRİM VAR, HALKIMIZA YOK”

İktidarın akıl tutulması yaşadığını dile getiren CHP’li Başarır, sözlerine şöyle devam etti:

“Katar, Bein Sport’un ihalesini alır, ben sabit kurdan ödeyeceğim der, sabit kuru getirirsiniz; ben indirim istiyorum der, indirimi yaparsınız. Bu Katar, pandemi sürecinde kahvecilere, kafecilere maç yayınlarını izletmek için belirli bir bedel karşılığında üyelik verir. Bakın indirim yaptığınız Katar, o kahvecileri icraya verdi faturalarını ödeyemedikleri için. Bu indirimi halkımıza, çiftçiye, köylüye yaptınız mı? Katar ülkemize yatırım yapmıyor, bizim yüzyıllık yatırımımıza, alın terimize ortak oluyor. Ben merak ediyorum Katar ülkemizde fabrika açtı da ben mi görmedim? Katar bir kişinin çalışacağı iş yeri açtı da ben mi görmedim. Ülkemizden 1600 konut alacak, Türkiye’nin en pahalı yalısını alacak sonra beyefendiye 500 milyon dolarlık uçak hediye edecek. Bunun adı yatırım değil, bunun adı yolsuzluk. Niye Türkiye’ye Avrupa’dan dünyadan yatırım gelmiyor? Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde başka bir ülkenin uçağına binen başka bir lider yok.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol