birgün

16° AÇIK

CHP’li Başevirgen: Erdoğan'ın ‘Ben ekonomistim’ dediği günden beri vatandaşın bankalara borcu rekor kırdı

CHP Milletvekili Bekir Başevirgen, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Ben ekonomistim’ dediği günden bu yana yurttaşların bankalara olan borcunun rekor seviyelere ulaştığını belirterek “Geliri yetmediği halde, yüksek enflasyon nedeniyle harcamalarını öne çekip borçlanan vatandaşların bankalara olan borcu bir haftada 23 milyar lira daha artarak 2 Aralık itibarıyla 1 trilyon 478 milyar liraya ulaştı” dedi.

EKONOMİ 26.12.2022 17:16
CHP’li Başevirgen: Erdoğan'ın ‘Ben ekonomistim’ dediği günden beri vatandaşın bankalara borcu rekor kırdı Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, bugün yaptığı değerlendirmelerde yurttaşların bankalara olan borçlarının arttığına dikkat çekti.

Başevirgen, yurttaşların bankalara olan borçlarının yılbaşından bu yana arttığını kaydederek 452 milyar liralık borcun 458 milyar liraya yükseldiğini ifade etti.

Yurttaşların borcunun 1 trilyon 67 milyar lirasının bireysel kredilerden, 411 milyar lirasının da kredi kartı borç bakiyelerinden kaynaklandığını söyleyen Başevirgen, “Kredi ve kredi kartlarıyla geçinmeye çalışan vatandaşın borcu her geçen gün katlanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 10,7 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 11,9 milyar liralık artış yaşandı” diye konuştu.

“ÜLKEDE BORÇSUZ HANE KALMADI”

AKP iktidarının ekonominin şahlandığı iddialarına karşılık halkın gerçeklerinin bunun tam tersi olduğunu söyleyen Başevirgen, “Ülkede borçsuz kimse kalmadı. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre ekim ayı itibariyle bireysel kredi kullananların sayısı 37,5 milyona çıktı. Yani ülkede 25 milyon hane olduğu düşünüldüğünde borçsuz hane kalmamış oldu” dedi.

“SON BİR YILDA BİREYSEL KREDİ KULLANANLARIN SAYISI 1,9 MİLYON KİŞİ ARTTI”

Bireysel kredi kullanan kişi sayısının son bir yılda 1,9 milyon kişi arttığını kaydeden Başevirgen, “Ekim ayında 254 bin kişi ilk defa kredi kartı, 125 bin kişi tüketici kredisi ve 163 bin kişi de kredili mevduat hesabı kullandı. Vatandaşlar mecburiyetten bu kadar borç yükünün altına girse de çoğu kişi borcunu ödeyemiyor. 4 milyon 165 bin 902 kişi bankalara borcunu ödeyemediği için yasal takibe alındı. Ekonomik tablo bu kadar kötüyken, vatandaşlar bu borçların nasıl ödeneceğini kara kara düşünüyor. 2023 yılında vatandaşları yine ağır bir borç yükü bekliyor” ifadelerini kullandı.

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol