birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 07.12.2020 12:08

CHP'li Bulut: Pandeminin başından bu yana 29 eczacı ve 7 eczacı teknisyeni hayatını kaybetti

Eczanelerin bulaş riskinin en fazla olduğu yerlerden birisi olduğunu vurgulayan CHP'li Burhanettin Bulut, eczacıların ve eczane çalışanlarının düzenli aralıklarla testten geçirilmesini ve koruyucu ekipman desteği sağlanmasını talep etti. Bulut, 29 eczacı ve 7 eczacı teknisyeninin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

CHP'li Bulut: Pandeminin başından bu yana 29 eczacı ve 7 eczacı teknisyeni hayatını kaybetti

YAKUP DURMUŞ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, pandeminin başladığı mart ayından bu yana 29 eczacı ve 7 eczacı teknisyeninin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. Bulut, eczacıların ve eczane çalışanlarının temaslı olsun olmasın düzenli aralıklarla testten geçirilmesini, koruyucu ekipman desteği sağlanmasını istedi.

CHP’nin eczacı kökenli Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Covid 19 nedeniyle artan sağlık çalışanları ölümlerindeki artışa dikkati çekti.

Pandeminin başladığı mart ayından bu yana yüzlerce sağlık emekçisinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini kaydeden Bulut, yurttaşa kesintisiz sağlık ve ilaç hizmeti sunan, halkın ilk müracaat ettiği sağlık kuruluşları olan eczanelerin, bulaş riskinin de en fazla olduğu yerlerden birisi olduğunu bildirdi.

29 ECZACI VE 7 ECZACI TEKNİSYENİ HAYATINI KAYBETTİ

Koronavirüsün birinci basamak sağlık hizmeti veren eczacıları tehdit ettiğini belirten Bulut, pandeminin görüldüğü günden bu yana 29 eczacı ve 7 eczacı teknisyeninin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Eczanelerin kendi imkanlarıyla aldığı bireysel tedbirlerin işe yaramadığını kaydeden Bulut, “Burada en büyük görev Sağlık Bakanlığı’na düşüyor. Salgının başladığı günden itibaren uyardık. Eczanelere ve eczane çalışanlarına düzenli aralıklarla koruyucu ekipman desteği sağlanmalı; eczacılara ve eczane çalışanlarına temaslı olsun olmasın düzenli aralıklarla testten geçirilmeli; bulaş riskini ortadan kaldırmak için kâğıt ortamda düzenlenen reçeteler kaldırılmalı, tamamen elektronik reçete sistemine geçilmelidir” dedi.

SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN HAKLARI TESLİM EDİLMELİ

CHP olarak Covid 19’un 'meslek hastalığı' olması, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık emekçilerinin 'şehit' sayılmasına yönelik Kanun Teklifi verdiklerini hatırlatan Bulut, “Pandemide sağlık emekçileri toplum sağlığını korumak için canı pahasına mücadele etti, bu süreçte birçok sağlık emekçisi hayatını kaybetti. Artan iş yükü, bitmek bilmeyen nöbetler nedeniyle sağlıkçıların tükenme noktasına geldi. İktidar, hakları ödenemez dedikleri sağlıkçıların haklarını ödemelidir. Bir an önce Kanun Tekliflerimiz komisyonda görüşülmeli, Genel Kurul gündemine getirilmelidir” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol