birgün

7° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 12.04.2020 17:34

CHP’li Çakırözer: “Acilen gazetelerimizi koruyacak mali destek paketi açıklanmalıdır”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, koronavirüs salgını nedeniyle gazetelerin son bir ayda 400 bin tiraj kaybettiğini, plansız sokağa çıkma yasağının da gazeteler için tam bir çöküş anlamına geldiğini söyledi

CHP’li Çakırözer: “Acilen gazetelerimizi koruyacak mali destek paketi açıklanmalıdır”


CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, gazeteler ve halkın haber alma hakkının korunması için çağrıda bulunarak, "Sokağa çıkma yasağında gazetelerin dağıtım ve satış imkanlarının düşünülmemesi halkın haber alma hakkı açısından vahim bir eksikliktir. Satışlarının çoğunu büyükşehirlerde yapan gazeteler için ise bir ölüm fermanıdır. Salgın sonrasında eğer Türk Basını diye bir şeyin ortada kalmasını istiyorsak, acilen gazetelerimizi koruyacak mali destek paketi açıklanmalıdır" dedi. Çakırözer, yasaklı günlerde gazete dağıtımının önünün açılmasını istedi.

"GAZETELERİMİZ BİR AY İÇİNDE 400 BİNE YAKIN TİRAJ KAYBETTİ"

Çakırözer, koronavirüs salgını döneminde ulusal basının korunması için acil tedbir çağrısı alınması gerektiğini belirterek, 11 Mart’tan itibaren gazetelerin tirajları düştüğü için ekonomik anlamda zorlandığını, plansız sokağa çıkma yasaklarının medyaya büyük bir darbe vurduğunu belirtti. Çakırözer, “Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de ilk vakayı açıklamasının ardından gazete tirajları düşüşe geçti. Ulusal gazetelerimiz bir ay içinde toplam 400 bine yakın tiraj kaybetti. Ancak son dakika sokağa çıkma yasağı tam bir çöküşü beraberinde getirdi” dedi.

"HALKIN HABER ALMA HAKKI AÇISINDAN VAHİM BİR EKSİKLİK"

Ulusal gazetelerin yüzde 90’ının yasak ilan edilen büyükşehirlerde satıldığını belirten Çakırözer, “Sokağa çıkma yasağı ‘ben yaptım oldu’ denilerek geçiştirilecek bir durum değildir. Basın, bu karara hazırlıksız yakalanmıştır. Sokağa çıkma yasağında gazetelerin dağıtım ve satış imkanlarının düşünülmemesi halkın haber alma hakkı açısından vahim bir eksikliktir. Satışlarının çoğunu büyükşehirlerde yapan gazeteler için ise bir ölüm fermanıdır. Unutulmamalı ki haber de halk için ekmek ve su gibi bir ihtiyaçtır. Darbe dönemlerinde bile engellenmeyen gazete dağıtımı, bu plansız kararla kapatılan satış noktaları ile ciddi bir engele dönüşmüştür" ifadelerini kullandı.

"GAZETELERE ADİL BİR ŞEKİLDE DESTEK SAĞLANMALIDIR"

Çakırözer, İçişleri Bakanlığı’nın bu duruma karşı harekete geçmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Halkın sağlığının korunarak gazetelere ulaşabileceği bir formül üretmelidir. Yoksa bu gidişle gazeteler basılamayacak, gelirlerini kaybedecek, gazeteciler işsiz kalacak ve ulusal basınımız kapılarına kilit vurmaya başlayacaktır. Salgın sonrasında eğer Türk Basını diye bir şeyin ortada kalmasını istiyorsak, acilen gazetelerimizi koruyacak mali destek paketi açıklanmalıdır. Bu paket derhal gündemdeki torba kanun içine koyularak ulusal basınımıza can suyu verilmelidir. Basın İlan Kurumu eliyle ayakta kalabilmeleri için gazetelere adil bir şekilde destek sağlanmalıdır" diye konuştu.

"DAĞITIMIN ÖNÜ AÇILMALI"

Çakırözer, sokağa çıkma yasağı kararı ilk planda iki gün olarak alınsa da sürecin ihtiyaçlarına göre tekrarlanabileceğini hatırlatarak, "Gazetelerin plansız bir yasağı daha kaldırabilecek gücü yok. Bu nedenle olası yeni sokağa çıkma yasakları için önceden düşünerek, gazete dağıtıcıları da yasak kapsamı dışında tutulmalıdır. Gazete satış noktaları belirli saatlerde açık olmalıdır. Bütün satış noktaları açık olamayacaksa da en azından sürekli açık bulunan ekmek fırını ve unlu mamül satış noktalarının önünde gazete satılmasına izin verilmelidir" şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol