birgün

23° AÇIK

CHP'li Çakırözer'den Bakan Çavuşoğlu'na: İstifa için neyi bekliyorsunuz?

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Dışişleri Bakanlığı'nın başarısızlıklarını sıralayarak, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'na, "İstifa etmek için neyi bekliyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

SİYASET 13.12.2021 18:29
CHP'li Çakırözer'den Bakan Çavuşoğlu'na: İstifa için neyi bekliyorsunuz?
Abone Ol google-news

TBMM’deki Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı’nda uzun süre görev yapan bakanlardan biri olduğunu hatırlattı. Çakırözer, Bakanlığın başarısızlıklarını sıralayarak, “İstifa etmek için neyi bekliyorsunuz?” diye sordu.

Çakırözer, yurt dışına 72 ziyaret yapıldığını söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, “Yaptınız da ne oldu? İdlib’deki 34 şehidimizin hesabını sordunuz mu?” tepkisini verdi.

Dışişleri'nin AKP’li milletvekillerinin emeklilik kulübüne dönüştürüldüğünü söyleyen Çakırözer, “Kimler yok ki? Ayakkabı kutularında rüşvet alan mı, arsa yolsuzluğu yapan mı, adam vurup yurtdışına kaçan mı, resmi siteden yeğeninin şirketini pazarlayan mı, çantasında ay yıldızlı pasaportumuzun yanında başka ülke pasaportlar taşıyan mı, büyükelçiliği reisçilikle karıştıranlar mı” dedi.

“ÖZ KARDEŞİNİZ HAKKIMIZI YOK SAYIYOR!”

TBMM’deki Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde muhalefet, AKP’nin dış politikasını eleştirirken, görüşmelere Katar’ın Doğu Akdeniz’de doğalgaz aramak için Güney Kıbrıs ile yaptığı işbirliği anlaşması gündeme geldi. Anlaşmanının fotoğrafını Meclis kürsüsünden gösteren TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Hani Katar ve Türkiye kederde ve kıvançta ortaktık, o zaman bu fotoğrafın anlamı nedir? Türkiye'nin de KKTC'nin de hakkını, hukukunu yok saymaktır” dedi.

Çakırözer, şöyle konuştu:

“Katar da bizi öz kardeşi görüyor mu, Türkiye'nin güvenliğini düşünüyor mu? Maalesef, hayır, yok öyle bir şey. İşte ispatı Sayın Bakan: Ülkemizin hak sahibi olduğu sularda petrol anlaşması imzaladı öz kardeşiniz Katar. Kiminle? Türkiye'yle mi? Hayır. Ya, kiminle? Rumlarla. Hem de ilk de değil, bakın, bu ikinci anlaşma, bu da ilk anlaşma, işte onun da fotoğrafı. Hani Katar ve Türkiye kederde ve kıvançta ortaktık, o zaman bu fotoğrafın anlamı nedir? Anlamı şudur: Türkiye'nin de KKTC'nin de hakkını, hukukunu yok saymaktır. Kıbrıs konusunda rahmetli Denktaş'ın dediğine geldiniz, yirmi yıl sonra artık eşit egemenlik iki devletli çözüm diyorsunuz. Peki, ne yaptınız bunun için? Katar, İslam Konferansı, Türk Konseyi, Azerbaycan'a neden tanıtamıyorsunuz KKTC'yi? Ayrıca, kendiniz o egemenliğe saygı duymazken, Türkiye'ye giriş yasağı koyup Kıbrıs Türklerini havaalanından geri yollarken; KKTC, Anayasa Mahkemesinin kararlarını yok sayarken, başkasına nasıl tanıtacaksınız o egemenliği?”

“DİLENCİ KONUMUNA DÜŞÜRÜLDÜK, YÜZÜNÜZ BİLE KIZARMADI”

Çakırözer, Katarlı Bakanın Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu duruma ilişkin yorumlarına tepki gösterilmemesini de eleştirdi. Yapılan açıklamalarda Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi heyetini dilenci yerine konulduğunu söyleyen Çakırözer, “Türkiye Cumhuriyeti'nin resmî heyetini dilenci yerine koyarak ‘Buraya para istemeye mi geldiniz?’ diye sordular. Katarlı Bakan ‘Fırsatları bekliyoruz’ dedi batan geminin malını kapmak ister gibi. Bunları duyunca, burada biz utancımızdan yerin dibine geçtik, sizin yüzünüz hiç kızarmadı mı Sayın Bakan? O Katarlı Bakanın ‘fırsat’ dedikleri nedir biliyor musunuz? Bu Cumhuriyetin birikimleridir, yüz binlerce emekçinin alın teridir onlar. Üstüne bir de diyorsunuz ki ‘Katar bizim öz be öz kardeşimiz’ ” dedi.

“İSTİFA İÇİN NEYİ BEKLİYORSUNUZ?”

Bakan Çavuşoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı’nda uzun süre görev yapan bakanlardan biri olduğunu hatarlatan Çakırözer, Bakanlığın başarısızlıklarını sıralayarak, “İstifa etmek için neyi bekliyorsunuz?” diye sordu.

Çakırözer, “10 yıl önce saygın bir görev olan Avrupa Konseyi Meclis Başkanlığı’nı üstlendiniz, 2014'ten bu yana da orada ‘Onursal Başkanlık’ sıfatınız var ama bugün, Bakanlık koltuğunda oturduğunuz yedi yılın sonunda demokrasideki geri gidişiniz nedeniyle ülkemiz Avrupa Konseyi’nde yaptırım uygulanan ülke konumuna geldi. Bir Dışişleri Bakanı için bundan daha büyük bir başarısızlık olamaz. Neden çıkıp söylemiyorsunuz ‘Sayın Cumhurbaşkanı, orası Avrupa Birliği değil Avrupa Konseyi; biz kurucusuyuz, bu kararlara uymak Anayasa'mızın emri, kendi yurttaşımızın hakkına saygının gereğidir.’ Söyleyemiyorsanız çok vahim ama söylüyor da dinletemiyorsanız daha da vahim. Bu durumda istifa etmek için neyi bekliyorsunuz Sayın Bakan?” diye konuştu.

“İTİBARIMIZ HER GEÇEN GÜN AZALIYOR”

Çakırözer, Türkiye’nin dünyadaki itibarının her geçen gün azaldığına dikkat çekerek, “Türkiye'yi kara para aklayan ülke konumuna düşürdünüz. INTERPOL'de kırmızı bültenimiz bile kabul edilmiyor. Milyonlarca kadının temel güvencesi İstanbul Sözleşmesi'nden sizin döneminizde çıktık. Ülkemizin onuru, resmî pasaportlarımız bile insan kaçakçılığı için sizin döneminizde kullanılıyor. Afganistan'da sokak ortasında insanları asan, kadınları, çocukları eve hapseden Taliban'ı kırmızı halıyla siz karşıladınız” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol