birgün

15° AÇIK

CHP'li Demirtaş, Erdoğan'ın fotoğrafını yere atan yurttaşın tutuklanmasını Meclis'e taşıdı

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını yere attığı gerekçesi tutuklanan yurttaşı Meclis gündemine taşıdı.

GÜNCEL 14.12.2021 10:58
CHP'li Demirtaş, Erdoğan'ın fotoğrafını yere atan yurttaşın tutuklanmasını Meclis'e taşıdı
Abone Ol google-news

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde, kaymakamlık binasının girişinde bulunan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını yere attığı gerekçesi ile gözaltına alınan kişinin, tutuklanmasını Meclis gündemine taşıdı. Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik Çubuk'ta yaşanan linç girişiminde hiçbir tutuklunun bulunmadığı belirten Demirtaş, durumun yargıda eşitlik ilkesinin fiilen uygulanmadığının göstergesi olduğunu belirtti.

11 Aralık'ta Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde A.Ç isimli bir yurttaşın kaymakamlık binası girişinde bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını yere attığı gerekçesi ile gözaltına alınıp devamında da tutuklandığını dile getiren Demirtaş, "Çukurca’da şehit düşen Piyade Er Yener Kırıkçı’nın Ankara Çubuk’taki cenazesine katılan Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekilere yönelik linç girişiminde bulunulmuştur. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atılması, tekmelerin savrulması, taşlı ve sopalı şekilde, başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere, CHP Heyeti’ne yönelik “linç girişiminde” bulunulmasına rağmen açılan davada ise 36 sanıktan hiç birisi tutuklanmamıştır. Yargılama halen tutuksuz devam etmektedir” dedi.

Bir tarafta bir fotoğrafın yere atılması şeklinde gerçekleşen bir eylem sebebiyle şüphelinin tutuklanması tedbirine başvurulduğunu, diğer tarafta ise taş sopa ve fiziki saldırı yolu ile kitlesel olarak linç girişimi gerçekleştirilen bir eylem olmasına rağmen tutuklama tedbiri uygulanmadığını vurgulayan Demirtaş, "Her iki olayda suçun ağırlığına göre değerlendirme yapıldığında bir tarafta başka kişilere zarar verilmeyen bir eylemde tutukluluk tedbiri uygulanırken, diğer tarafta ise doğrudan kişilere zarar verme kast ve planı olduğu açık olan olayda Ceza Muhakemesi tedbirleri uygulanmamıştır" ifadelerini kullandı.

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Demirtaş, "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 7’inci maddesindeki; "Herkes yasa önünde eşittir ve ayrım gözetilmeksizin yasanın korunmasından eşit olarak yararlanma hakkına sahiptir” düzenlemesi ile Anayasa’nın 10’uncu maddesindeki; “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” düzenlemesine açıkça aykırılık teşkil etmektedir" diye vurguladı.

Ünal Demirtaş önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

♦ "Bilindiği gibi tutuklama, bir cezalandırma aracı değil, bir tedbirdir' demenize ve buna yönelik yargı paketi çıkarmanıza rağmen aleyhine suç işlenen kişi Genel Başkanınız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olduğunda, size bağlı savcılar neden bu ilkeleri uygulamamaktadırlar?

♦ Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, CHP Heyeti’ne yumruk, tekme, taş ve sopa ile linç girişiminde bulunulan olayda, 36 sanıktan hiç birisinin tutuklanmamasına rağmen, AK Parti Genel Bakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir fotoğrafının yere atılması şeklinde bir demokratik eylem gerçekleştiren vatandaşın tutuklanmasının sebebi nedir?

♦ Yasa ve ceza muhakemesi tedbirleri suçu işleyen kişi ya da suçun yöneldiği kişilere göre değişmekte midir?

♦ Anayasa’nın 10’uncu maddesine göre; yasalar kanun önünde eşit düzenlemesine rağmen, suçun ağırlığı ile orantılı olmayan şekilde tedbirlerin uygulanmasının sebebi nedir?

♦ Ceza muhakemesi tedbirlerindeki bu çelişki, zaten çok düşük olan yargıya ve hukuka güveni daha da zedeleyemeyecek midir?

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol