birgün

13° AÇIK

GÜNCEL 24.02.2021 11:14

CHP'li Emir: AKP kongresine davet edilenler Cumhurbaşkanlığına çağrıldı ve ücretsiz test yapıldı

CHP'li Murat Emir, "17 Şubat’taki Ankara Kongresi’ne davet edilenler PCR testi için 16 Şubat günü Cumhurbaşkanlığına çağrıldı ve yüzlerce katılımcının PCR testleri algoritmadaki kriterlere bakılmaksınız ücretsiz bir şekilde yapıldı" dedi. Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya, "Test yaptırmak için belirlenen kriterler arasına AKP yöneticiliği ya da üyeliği mi eklendi?" diye sordu.

CHP'li Emir: AKP kongresine davet edilenler Cumhurbaşkanlığına çağrıldı ve ücretsiz test yapıldı

AKP'nin Türkiye genelinde düzenlediği il kongreleri için kamu hastanelerinin seferber edildiğini ve kongre katılımcılarına algoritma dışı Covid-19 testi yapıldığını belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi sunan Emir, "Sağlık Bakanlığının Temaslı Algoritmasına ve vaka sorgulama kılavuzuna göre hastanelere başvuran kişilerin ücretsiz test yaptırabilmesi için birkaç belirtiyi birden bir arada taşıması gerekiyor. Semptomu olmayan vatandaşlar ise özel sağlık kuruluşlarında 250 TL ücret ödeyerek test yaptırabiliyor. Fakat bir süredir il il gezen Cumhurbaşkanı’nın düzenlediği AKP kongrelerine davet edilenlere, hiçbir kriter ve semptom aranmaksızın ücretsiz PCR testi yapılıyor" dedi.

"ANKARA'DAKİ KONGRE İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞI KULLANILDI"

"Birçok ilde bu testler kamu hastanelerinde yapılırken Ankara’daki kongre için Cumhurbaşkanlığı kullanıldı" diyen Emir, "17 Şubat’taki Ankara Kongresi’ne davet edilenler PCR testi için 16 Şubat günü Cumhurbaşkanlığına çağrıldı ve yüzlerce katılımcının PCR testleri algoritmadaki kriterlere bakılmaksınız ücretsiz bir şekilde yapıldı. Yine aynı şekilde iki gün önce İzmir’deki kongre için de aynı yöntem izlendi. Kongreye katılacakların testleri Pazar günü kamu hastanelerinde yapıldı" ifadelerini kullandı.

chp-li-emir-akp-kongresine-davet-edilenler-cumhurbaskanligina-cagrildi-ucretsiz-test-yapildi-845148-1.
Fotoğraf: CHP Ankara Milletvekili Murat Emir

"BAKANLIK NE ALGORİTMA TANIYOR NE KRİTER"

Emir, açıklamasına şöyle devam etti: "AKP’nin kongresi için kamu kaynakları seferber edilirken sağlık çalışanlarına da hafta sonu mesai yaptırıldı. Algoritmalarla test yapılmasını zorlaştıran, belirti taşımasına karşın vatandaşlara test için bin bir dereden su getiren Sağlık Bakanlığı, söz konusu AKP kongresi olunca ne algoritma tanıyor ne de kriter."

"KRİTERLER ARASINA AKP ÜYELİĞİ Mİ EKLENDİ?"

"Salgının başladığından beri tüm vatandaşlara maske-mesafe-hijyen kurallarına uyulması, kalabalık ortamlara katılmaması öneriliyor, Bilimsel Danışma Kurulunun önerileri doğrultusunda kılavuz ve algoritmalar yayınlanıyor" diyen Emir, şunları söyledi:

"AKP il kongrelerinde sosyal mesafeye uyulmazken salonların dolu olmasıyla övünülüyor. Sağlık Bakanına soruyoruz. AKP il kongresine katılan yönetici ve üyelerinin hangi semptomla kamu hastanelerinde PCR testi yapıldı? Yoksa test yaptırmak için belirlenen kriterler arasına AKP yöneticiliği ya da üyeliği mi eklendi?"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol