birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 05.05.2021 19:57

CHP'li Emir: Koca, muhalefete saldıracağına Çin aşı göndermeyince ne yaptığını söylesin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşı üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Klıçdaroğlu ve muhalefeti hedef almasına tepki gösteren CHP’li Murat Emir, “Bakan Koca muhalefete saldıracağına Çin firması aşı göndermeyince ne yaptığını söylesin” dedi.

CHP'li Emir: Koca, muhalefete saldıracağına Çin aşı göndermeyince ne yaptığını söylesin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na göndermede bulunmasına ilişkin, "Bakan Koca muhalefete saldıracağına Çin firması aşı göndermeyince ne yaptığını söylesin" ifadelerini kullandı.

Emir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bakan Koca muhalefete saldıracağına Çin firması aşı göndermeyince ne yaptığını söylesin. Sinovac’la 100 milyon doz anlaşma yaptık diyen sen. Sinovac aşı göndermeyecek Haziran’a kadar aşı sıkıntısı yaşayacağız diyen sen. Anlaşmayı saklayan sen Bu neyin atarlanması?" diye sordu.

FAHRETTİN KOCA NE DEMİŞTİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşının muhalefet yüzünden gelmediğini ima ederek, “Bugün Çin’den aşı gelecekti nerede diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin” demişti.

Bugün Bilim Kurulu toplantısının ardından isim vermeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Çin'le yapılan sözleşme 100 milyon değil 50 milyon doz aşı" ifadesine de yanıt veren Koca, "Usulsüz belge elde etme hastalığına yakalanmış ve eleştiriyle gerçekleri çarpıtmayı bilinçli olarak ayırt etmeyen birileri çıkıp Çin ile anlaşma 50 milyon yapıldı 100 milyon değil diyor" diye konuşmuştu.

Koca, şunları söylemişti:

“Bugün Çin’den aşı gelecekti nerede diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin.

Karşı çıkacağım, eleştireceğim diye gerçekleri çarpıtmak kimseye fayda vermez. Yalan dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er ya da geç gönderir. Hakikat ise güneş gibidir. Ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır.

Bugün mücadele bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir. Bu saldırganlığa sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Akif’in dediği gibi, Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynum!"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol