birgün

5° AÇIK

SİYASET 30.12.2020 17:10

CHP’li Emir: Sağlık Bakanlığı Keymen ile ticari faaliyet içinde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Çin’den getirilen aşılarla ilgili aracı firma iddiasını doğruladığını söyleyen CHP’li Murat Emir, “Sağlık Bakanlığı, Keymen'le bir ticari faaliyet içerisindedir, yani bir aracı kullanılmıştır” ifadesini kullandı.

CHP’li Emir: Sağlık Bakanlığı Keymen ile ticari faaliyet içinde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Çin’den getirilen aşılarla ilgili aracı firma iddiasını doğruladığını belirterek, “Sağlık Bakanlığı, Keymen'le bir ticari faaliyet içerisindedir, yani bir aracı kullanılmıştır” dedi.

ANKA'da yer alan habere göre, yazılı açıklama yapan Emir, şunları söyledi:

“İlk başta ‘aracı firma yok’ diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü açıklamasıyla iddiamızı doğrulamış oldu. Sağlık Bakanlığı, Keymen firması ile ticari bir faaliyet içerisindedir. Yani aracı kullanılmıştır. Salgından kurtulmamızın tek yolu neredeyse aşı. Dolayısıyla tam da Sayın Bakan'ın söylediği gibi söz konusu olan aşı olduğunda hepimizin dikkatli ve sorumlu bir dil üzerinden konuşmamız gerekiyor. Ama öncelikle Sayın Bakan’ın bizlerle ve kamuoyu ile gerçekleri olduğu gibi paylaşmasını bekliyoruz. Biz kamusal bir görev yapıyoruz ve özellikle bu aşının nasıl geleceği, hangi usullü geleceği, aracı firmanın kullanılıp kullanılmadığı veya bu aşının kaç TL'den geleceği, alınırken birilerine ayrıca birilerine para kazandırılıp kazandırılmadığı son derece önemli ve bu soruların cevabını bekliyoruz.”

‘BAKAN’IN AÇIKLAMALARI ÇELİŞKİLİ’

Aşı konusundaki bilgi bulanıklığının temel sebebi Sayın Bakan'ın birbiriyle çelişik açıklamalarıdır. İlk önce aracı kullanmayacaklarını, direkt alım yapacaklarını belirten Bakan, sonrasında kolilerin üzerinde Keymen İlaç firmasının etiketi görülünce de bu firmanın sadece lojistik için kullanıldığını söyledi. Oysa Türkiye, böylesine stratejik bir üründe niye lojistik için bir firma tercih eder. Devlet bu işi kendisi yapamaz mı? Sayın Bakan’ın bugünkü açıklaması aslında bizim iddialarımızı doğrular niteliktedir.

chp-li-emir-saglik-bakanligi-keymen-ile-ticari-faaliyet-icinde-823150-1.
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir

‘SÖZLEŞME İMZALADIK’ DEMİYOR

Sayın Bakan aynı zamanda Çin hükümeti ile kendilerinin görüştüğünü söylüyor. Birincisi Çin hükümeti ile direkt görüştüklerini biliyoruz ama dikkat ederseniz ‘Çin hükümeti ile sözleşme imzaladık’ demiyor. Oysa böylesine stratejik ürünlerin alımında mutlaka sözleşme imzalanmış olması gerekir ve dolayısıyla da Sayın Bakan'ın 'Biz Çin'le doğrudan görüşüyoruz' demesinin aslında bir değeri yok. Bir açıklayıcı tarafı yok.

FİRMAYI NEDEN GİZLEDİNİZ?

Diğer bir noktada bu firmanın gizlenmesine neden ihtiyaç duyulmuştur? Çünkü ilk başta bize gösterilen görüntülerde kolilerin üzerinde Keymen’in etiketi yoktu, yani özellikle çıkartılmıştı. Sağlık Bakanının burada da bir gizleme gayretini görüyoruz. Çok daha önemlisi bu aracı firma, bu işten para kazanmakta mıdır? Özellikle Sinovac üzerinden bir gelir elde etmekte midir? En önemlisi de Sinovac aşısının Türkiye'ye maliyetini Bakan'ın bir an önce açıklaması gerekir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol