birgün

14° AÇIK

GÜNCEL 15.10.2021 15:54

CHP'li Girgin, orman işçisinin mektubunu Meclis'e taşıdı

TBMM Genel Kurulu’nda bir orman işçisinin kendisine yazdığı mektubu okuyan CHP'li Girgin, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın orman işçilerinin kadro talebini görmezden gelmeyi bırakması çağrısında bulundu.

CHP'li Girgin, orman işçisinin mektubunu Meclis'e taşıdı

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM Genel Kurulu’nda bir orman işçisinin kendisine yazdığı mektubu okudu. Girgin, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın orman işçilerinin kadro talebini görmezden gelmeyi bırakarak, bu çetin mesleğin kadrolu ve güvenceli hale getirilmesi için gerekenlerin acilen yapılması gerektiğini vurguladı.

2022 Bütçesinin önümüzdeki günlerde TBMM’de görüşüleceğine dikkat çeken Girgin, “Bu bütçede orman işçilerimize kadro verilmesi için gereken ödenek mutlaka ayrılmalıdır” dedi.

Girgin orman işçilerinin kadro talebinin takipçisi olacaklarını vurguladı.

Orman işçisinin mektubu şöyle:

“Bizler 5620 sayılı kanunla çalışan mevsimlik orman işçileriyiz. Diğer adımız ateş savaşçılarıdır.
Yangında, selde, depremde kısacası nerede afet varsa biz oradayız. Bozkurt sel felaketindeydik, Muğla’da yangınlardaydık. Yarın başka yerdeyiz. Günlerce ateşle savaşırken uyumak için taşı yastık, toprağı döşek yapan insanlarız. Sadece yangında değil, tüm ormancılık faaliyetlerinde çalışıyoruz.
Ormanda 12 ay iş varsa 12 ay da aş var prensibiyle evimize ekmek götürme kaygısı çeken işçileriz.
Ancak, bizler senenin 6 ayı mevsimlik işçi olarak çalışıyoruz. Son 3 yılda ise 4 ay uzatmalarla 10 ay çalışıp, diğer 2 ay işsiz kalıyoruz. 5620 sayılı kanunun mağduruyuz.
Bizler ülkemizin akciğeri olan ormanlarımızı korumak için canını bile feda ederek çalışırken, devletimizin bizleri korumayıp bu kanayan yaramıza çare üretmemesi bizim zorumuza gitmektedir. Acilen kadro istiyoruz.”

chp-li-girgin-orman-iscisinin-mektubunu-meclis-e-tasidi-932680-1.