CHP'li Ömer Fethi Gürer, 1 Ocak-14 Ekim günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 6 milyon 775 bin yeni dosyanın geldiğini belirterek, "Yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,6 oranında arttı" ifadelerini kullandı.

CHP'li Gürer: 1 Ocak-14 Ekim arasında icra ve iflas dairelerine 6 milyon 775 bin yeni dosya geldi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulusal Yargı Ağı verilerine göre 1 Ocak-14 Ekim günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 6 milyon 775 bin yeni dosyanın geldiğini belirtti.

CHP'li Gürer, yaptığı açıklamada, yurttaşların bankalara olan borcunda yıl başından bu yana 331 milyar liralık, toplam borçlarında ise 334 milyar liralık artış yaşandığını ifade etti.

Gürer, şunları söyledi: "Hem kredi kartı hem de tüketici kredisi borcu yüzünden ya da farklı farklı bankalar tarafından takibe alınanlar tek kişi sayıldığında bu dönemde toplam 1 milyon 91 bin 159 kişi bankalara borcunu temerrüt süresinin sonuna kadar ödeyemediği için icra takibine alındı. İcra takibine alınan vatandaş sayısında geçen yılın aynı dönemine göre 235 bin 747 kişilik artış yaşandı. Önceki yıllarda da icra takibine alındığı halde henüz borcunu ödeyememiş olan dolayısıyla borcu devam edenlerin sayısı ise 4 milyon 158 bin 602 kişiye yükseldi. Vatandaş borçla yaşamaya çalışıyor. Borcu ödeyemeyince icralık oluyor. Varlıkları da elden gidiyor. İcra borcu avukatlık masrafı dahil katladığı içinde ödeme güçlüğü nedeniyle ödeyeceği tutarın çok üzerinde ödeme yapmaya mecbur kalıyor."

"İCRA VE İFLAS DARİLELERİNE GELEN DOSYA SAYISI YÜZDE 16 ARTTI"

“Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere güre bu yıl 1 Ocak-14 Ekim günleri arasında icra ve iflas dairelerine UYAP üzerinden toplam 6 milyon 775 bin yeni dosya geldi" bilgisini paylaşan Gürer, şunları söyledi: "Yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 966 bin arttı. Bu dönemde 5 milyon 851 bin dosya da sonuçlandırıldı. Yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,6 oranında arttı. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı ise son bir yılda 462 bin adet artarak 14 Ekim itibariyle 23 milyon 491 bine çıktı” dedi.

"EKONOMİK SORUNLAR GİDEREK ARTIYOR"

Gürer, işsizlik fonuna başvuran kişi sayısının artığını ifade etti.

“Eylül ayında işten çıkarmaların dolayısıyla da işsizliğin öncü göstergelerinden biri sayılan işsizlik sigortasına başvuranların sayısı, bir önceki ayda olduğu gibi 140 binin üzerine çıktı" diyen Gürer, şunları söyledi:

"Bu yıl ocak-eylül döneminde işsizlik ödeneği alabilmek için başvuranların sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre 165 bin kişi artarak 1 milyon 248 bine çıktı. Ocak-eylül döneminde başvuran işsizlerden sadece 612 binine işsizlik ödeneği verildi. Eylülde toplam 407 bin işsize işsizlik fonundan işsizlik ödeneği verildi. Yaz sezonu sona erdi. Tarım alanında yevmiyeli çalışan binlerce tarım işçisi için hasat dönemine kadar ciddi bir işsizlik süreci de başladı.

Veriler ekonomik sorunların giderek arttığını gösteriyor. Bu sürecin sağlıklı beslenmeden aile kurumuna kadar çok boyutlu etkileri bulunuyor. Boşanma artarken evlilik yaşı da giderek yükseliyor. İş ve aş sorunu aileleri de yuva kurmak isteyenleri de ciddi bağlamda etkiliyor. Siyasi iktidar algı ile sorunları ötelemeye çalışıyor. Aile kurumu hiçbir dönem bu kadar sorunlu ve zor bir süreç yaşamadı. Yanlış ve yetersiz yönetim ülkede sorunları derinleştiriyor."