birgün

20° AÇIK

CHP'li Gürer: 'Hayvan koronası' yayılıyor, bakanlığın haberi yok

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım  ve Orman Bakanlığı’nın, ‘hayvan koronası’ olarak da adlandırılan Üç Gün Hastalığı'ndan kaynaklı hayvan ölümlerinden haberdar olmadığı ortaya çıktı.

SİYASET 03.10.2020 13:55
CHP'li Gürer: 'Hayvan koronası' yayılıyor, bakanlığın haberi yok
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, büyükbaş hayvanlarda toplu ölümlere neden olan ve ‘hayvan koronası’ olarak da adlandırılan Üç Gün Hastalığı'na karşı önlem almayan Tarım Bakanlığı'nı bir kez daha uyardı. Gürer, Bakanlığın, Üç Gün hastalığına karşı önlem almak bir yana, binlerce hayvanın zarar görmesi ve ciddi ekonomik kayıplara neden olabilecek tehlikenin farkında bile olmadığının yanıttan anlaşıldığını söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, virüs kaynaklı bir hastalık olan ve 2012 yılında Türkiye’de ilk kez görüldüğünde sağmal ineklerin ölüme dahi sebebiyet veren Üç Gün Hastalığı’nın, 8 yıl aradan sonra Güney ve Güneydoğu illerinde yeniden görülmesiyle ortaya çıkan soruna dikkat çekmek amacıyla, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Bakan Bekir Pakdemirli, söz konusu hastalık ihbarı mecburi ve tazminatlı bir hastalık olmadığından yetiştiricilere herhangi bir ödeme yapılmadığını belirterek, sığırlarda Üç Gün Hastalığı'na karşı ihtiyaç duyulduğunda yurtdışından aşı ithalatına izin verildiğini açıkladı.

Gürer, Bakanlığın, Üç Gün Hastalığı’na karşı önlem almak bir yana, binlerce hayvanın zarar görmesi ve ciddi ekonomik kayıplara neden olabilecek tehlikenin farkında bile olmadığının yanıttan anlaşıldığını söyledi.

BAKANLIK ÜÇ GÜN HASTALIĞINA KARŞI ÖNLEM ALIYOR MU?chp-li-gurer-hayvan-koronasi-yayiliyor-bakanligin-haberi-yok-788168-1.

Gürer, 2020 yılının Ağustos ayı itibari ile Kuzey Irak'ta, ardından da Güneydoğu illerinde görüldüğüne dair ciddi deliller ve duyumların olduğuna işaret ederek, şu soruları yöneltti:

►Bakanlık sahadan örnekleme yapıp, vakaları takip edip PCR ile identifikasyon incelemeleri yapmış mıdır? Bu yıl oluşan zararın karşılanması için bakanlığınızın plan ve çalışması nedir? Senelerdir koruyucu amaçla kullanılmak üzere, özel izinle getirilen aşı ithalatı ile ilgili bir girişim ve buna bağlı bir gelişme var mıdır?

►Çok acil önlem alınmadığı takdirde, güneydeki damızlık stoğumuzun tehlikede olması ile ilgili bakanlığın bilgisi var mıdır? Üç Gün hastalığı için acil eylem planı var mıdır? Var ise uygulamaya başlanmış mıdır? Uygulamaya başlanmış ise Üç Gün hastalığı için acil eylem planının şuan ki aşaması nedir?

►TARSİM tarafından risk altındaki işletmeler için sadece Üç Gün Hastalığı'nı kapsayan bir sigorta poliçesinin acil ve ivedi olarak risk süresince uygulamaya alınması düşünülüyor mu?”

BAKANLIK, SORUNUN BÜYÜKLÜĞÜNÜN FARKINDA DEĞİL

Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ülkemizde Vektör Kaynaklı Önemli Viral Hayvan Hastalıklarının Mavidil, Epizootik Hemorojik Ateş, Üç Gün Hastalığı ve Akabane olduğunu belirtti.

Bu hastalıkların teşhisi için “Vektörlerin Tespiti ve Erken Uyarı Sisteminin Oluşturulması" isimli proje çalışmalarının devam ettiğini anlatan Bakan Pakdemirli, söz konusu hastalığın ihbarı mecburi ve tazminatlı bir hastalık olmadığından zarar gören yetiştiricilere herhangi bir ödeme yapılmadığını ifade etti.

Bakan Pakdemirli, sığırların Üç Gün Hastalığı’na karşı ihtiyaç duyulduğunda, yurt dışından aşı ithalatına izin verildiğini söyledi.

KIRSALDAKİ BESİCİ AŞIYI NEREDEN BULACAK?

Hastalığın önlenmesinde kullanılan ithal aşının teminin hayvan sahibine bırakılmasını da eleştiren Gürer, “Büyük çiftlikler ve işletmeler ithal aşıyı belki temin edebilir ama aile tipi küçük işletmeler ve kırsal kesimde hayvancılık yapanlar bu aşıyı nasıl temin edecek, Bakanlık bu aşıyı temin edip, aylar önce risk bölgelerinde aşılamalar yapılmalıydı” dedi.

GİDEREK YAYILIYOR

Sineklerin taşıdığı bir virüsle bulaşan söz konusu hastalığın Güneydoğu illerinin ardından, Adana’da Ceyhan ilçesi ile Osmaniye’nin Kadirli, İmamoğlu ve Kozan ilçelerinde de yaygın olarak hastalığın görüldüğüne dair hayvan sahiplerinin aradığını söyleyen Ömer Fethi Gürer, hatta Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) bünyesindeki Mercimek (Yumurtalık) işletmesinde de bu hastalığın görüldüğüne dair iddialar da var ” diye konuştu.

Büyükbaş hayvanlarda ölüme kadar uzanan, sütten kesen ve dolayısıyla ciddi ekonomik kayıplara neden olabilen Üç Gün hastalığının etki alanının genişlediğini kaydeden Gürer, “Bu hastalıkla ilgili 1,5 ay önce önlem alınması amacıyla verdiğimiz soru önergemize ve önlem çağrımıza Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği yanıt, bakanlığın sorunun yeterince farkında olmadığını gösteriyor. Hayvan hastalık ile büyük acı çekiyor; ithal aşı bulmada sorun yaşanıyor, mevcut aşılarında etkisi sınırlı kalıyor. Bakanlık hastalık konusunda yeterli desteği besicilere vermiyor” dedi.

Ülkemizde 17 milyon civarında büyükbaş hayvan varlığının olduğuna da işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ 2012 yılından bu yana görülmeyen ve 8 yıl aradan sonra yeniden ortaya çıkan bu hastalığın etkilerin azaltılmasına dair yeterince bir çalışması olmaması sorunu büyütüyor. Ülkemizde zoonotik hayvan hastalıklarından binlerce hayvan ya ölüyor ya da şartlı kesime gidiyor. Bu hastalıkların önüne geçebilmek için Bakanlığın daha sistemli mücadele yürütmesi gerekiyor. Başta aşı temini olmak üzere gerekli önlemler alınmaz ise ilerleyen süreçte ülkemizde artan hastalık vakaları ile hayvan varlığı hızlı bir şekilde azalır. Bunun sonucunda Türkiye hem canlı hayvanda hem de ette ihtilata yönelir ve ülkemizin kaynakları çift yönlü zarara uğrar” uyarısında bulundu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol