birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

CHP'li Karabat, sosyal konut projesinin ödeme koşullarına dikkat çekti: Halktan gizlenen detaylar var

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, sosyal konut projesine ilişkin detaylara çekti. "Halktan gizlenen detaylar var" diyen Karabat, taksit oranlarındaki artışı ve ödemelere yansıtılacak enflasyon farkını hatırlattı. Karabat, "Şunu aklınızdan çıkarmayın. AKP, rantını yemeyeceği işe girişmez. Halkı asla düşünmez" dedi.

GÜNCEL 15.09.2022 18:39
CHP'li Karabat, sosyal konut projesinin ödeme koşullarına dikkat çekti: Halktan gizlenen detaylar var
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AKP'nin seçim öncesi hamlesi olduğu değerlendirmesi yapılan ve Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı sosyal konut projesiyle ilgili bazı detaylara dikkat çekti.

Projenin ödeme koşullarına ilişkin paylaşımlarda bulunan Karabat, sosyal medya hesabından şu bilgileri aktardı:

"Türkiye’yi tarihinde ilk kez barınma ve beslenme krizine sokan AKP, şimdi sözüm ona sosyal konut hamlesi ile sorunları çözeceğini iddia ediyor. Konutlar, yüzde 10 peşinat ve 240 ay vadeli satılacak. Ama halktan gizlenen detaylar var.

Yılda 2 kez memur maaş zamları oranında taksitlere zam yapılacak. Yani enflasyon artışı kadar. Oysaki proje, vatandaşlara sanki banka kredisi gibi sabit ödeme şeklinde anlatılıyor. Taksitler ilk etapta 2.280 TL ile 3.187 TL arasından başlıyor.

Her yıl ortalama yüzde 20-25 enflasyon olsa dönem sonunda evin bedeli 5-6 milyon TL’yi aşıyor. AKP, projenin duyurusunda yüzde 40 indirimli fiyat duyuruyor ama 240 ay sonunda vatandaşa büyük fatura çıkartıyor. Bu nasıl sosyal konut projesi?

Projedeki 2+1 konutların başlangıç fiyatı 608 bin TL, 3+1 konutların başlangıç fiyatı 850 bin TL olacak. Bakın, burada da yanıltmaca var. “Başlangıç” denilerek binaların en ucuz bodrum ve alt kat fiyatları veriliyor. Üst katlara çıkınca fiyatlar artacak. Yine halkı kandırıyorlar.

Projede temeller 2023’ün başında atılacak. İyi ihtimalle daireler 2025’te teslim edilecek deniliyor. Dar gelirli vatandaş bu dönemde hem kirasını ödeyip hem de yüksek taksit bedellerini nasıl ödeyecek? Hükümet utanmadan çıkıp 'Yakınlarından borç alsınlar' diyor.

Şunu aklınızdan çıkarmayın. AKP, rantını yemeyeceği işe girişmez. Halkı asla düşünmez. Tersi bir durum olsaydı çocukların okullarda açlık çekmesinden rahatsız duyardı. Ama AKP ne yapıyor? Sosyal konut diyerek Kanal İstanbul çevresine 30 bin konut yapacağını duyuruyor.

Her dairede 4 kişi yaşasa 120 bin nüfuslu yeni bir şehir yaratmış olursunuz. Bu insanlar işlerine nasıl gidecek, çocukların okulları ne olacak, şehir merkezine ulaşım çok zor... Bu sorunlar hiç yaşanmayacak gibi proje duyuruluyor. Çünkü insandan önce rant düşünülüyor.

Kanal İstanbul bir balon proje, hayata geçmeyecek. Orada arsa toplattıkları yandaşların ellerindeki arsalara bu konutları yapacaklar. Bölgenin altyapısı, insanların sosyal hayatı ve deprem kuşağı olup olmadığı önemli değil. Oradaki arsa sahiplerine servet transferi yapılacak.

AKP bir rant sistemidir ve konut sektörü bunun en önemli ayağıdır. Tekrar vurguluyorum. Halkı düşünmüyorlar. Bu da ispatı: AKP iktidara geldiğinde 2002 yılında Türkiye’de ev sahipliği oranı yüzde 73 seviyesindeydi. 2021’de bu oran yüzde 57.5’e düştü."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol