birgün

23° AÇIK

SİYASET 21.11.2019 11:24

CHP'li Karabat'tan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na: TBMM’yi itibarsızlaştırıyor

CHP'li Karabat'tan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na: TBMM’yi itibarsızlaştırıyor

CHP Milletvekili Özgür Karabat 2020 yılı bütçe görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a yönelttiği sorulara gelen cevapla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Karabat, "Bu yaklaşımları TBMM’yi itibarsızlaştırma ve muhalefeti yok sayma politikası olarak görüyorum” dedi.

Karabat yaptığı açıklamada bakanlığın bütçesi görüşülürken Kurum’un, '16 yıl boyunca yerel yönetimlere 72,3 milyar lira destek verdiklerini' söylediğini hatırlatarak, “Bu paranın belediyelere nasıl pay edildiğini sorduk. Ancak gelen cevapta bu sorularımızın neredeyse hiçbirine yanıt verilmemiş. Bize ilgili kanun maddeleri cevap diye yazılmış” şeklinde konuştu.

'SORULAR BİLE SANSÜRLENMİŞ'

Açıklamasının devamında bakanlık bazı sorularımızı dikkate almış, bazılarını ise adeta sansürleyip görmezden gelmiş ifadelerine yer veren Karabat, "Bunu şiddetle kınıyorum. TBMM’nin yürütmeyi denetleme yetkisini hiç kimse akamete uğratamaz. Gelen cevapta sadece ilgili kanun çerçevesinde ödenek ayrıldığını ifade ediliyor. İlgili kanunları biz gayet iyi biliyoruz. Bilmek istediğimiz bu ödeneğin nasıl pay edildiği, hangi belediyelere ne kadar bütçe aktarıldığı. Ancak görülüyor ki Bakanlık bu sorulardan kaçarak topu taça atmayı tercih ediyor. Bu durum her şeyden önce ağızlarından düşürmedikleri millet iradesine saygısızlıktır" dedi.

Boğaziçi Kanunu’nu hatırlatan Karabat’ın tutanaklara yansıyan soruları şöyle:

  • İstanbul Büyükşehir Belediyesinin gelirlerini azaltıcı tedbirler alıyorsunuz
  • Genelgeler, kanunlar çıkarıyorsunuz, niye buna başvuruyorsunuz?
  • Eğer 72,3 milyar lira vermişseniz bu rakamı hangi belediyelere verdiniz?
  • Bunu normal bir dağılımla yaptınız mı?
  • Nüfus yoğunluğuna göre mi yaptınız? Ekonomik büyüklüğüne göre mi yaptınız? Neye göre yaptınız bunu?
  • Hangi belediyeye ne kadar para verdiniz?
  • Bu hesaba göre on altı yıl içinde her yıl 4,5 milyar lira para dağıttınız. Şimdi, sormak istiyorum, "Cumhuriyet Halk Partili belediyeler şu anda Türkiye'deki nüfus yoğunluğunun yüzde 48'ine hâkim. Bundan sonra vereceğiniz 4,5 milyarı liranın yüzde 48'lik payını CHP'li belediyelere verecek misiniz?”

Bakanlığın cevabı:

chp-li-karabat-tan-cevre-ve-sehircilik-bakanligi-na-tbmm-yi-itibarsizlastiriyor-652126-1.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız