birgün

15° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 21.09.2021 13:42

CHP'li Karasu: AKP içinde çatlak büyüyor

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, AKP’ye ilişkin kritik bir iddiayı gündeme getirerek, “AKP anketlerde yüzde 30’un altına indi. Çatlak büyüyor” dedi.

CHP'li Karasu: AKP içinde çatlak büyüyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, son dönemde AKP içinde yaşanan tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“AKP’deki çatlak her geçen gün büyüyor diyen Karasu, “Son dönemdeki gerilimler, ekonomideki kötü gidiş arttıkça çatlak büyüyor. İktidar, Erdoğan ve Saray’daki birkaç kişiye sıkışmış durumda” ifadelerini kullandı.

'VEKİLLER BAKANLARA BİLE ULAŞAMIYOR'

Milletvekillerinin artık Cumhurbaşkanı'na hatta bakanlara dahi ulaşamadığını belirten Karasu, “İktidar vekilleri seçim bölgelerinden gelen talepleri, bırakın cumhurbaşkanına ilgili bakanlara bile aktaramıyor. Es kaza aktarsalar da bir çözüm bulunmuyor. İktidar partisinin Meclis grubuyla bakanlar ve Saray arasında artık bir duvar var” şeklinde konuştu.

Seçim dönemi yaklaştıkça söz konusu gerilimin daha da artacağını kaydeden Karasu, “İktidar vekilleri seçim bölgelerinde artık yalnız gezemiyor. Yanlarına ya kaymakamı ya da valiyi alıyorlar. Seçim kampanyası başladığında sahada olanlar, vatandaşların sorunları karşısında sesiz kaldıkça gerilim artacak. Çünkü vatandaşın sorunlarını çözecekleri mekanizma artık çalışmıyor” dedi.

'GEMİYİ DAHA FAZLALARININ TERK ETTİĞİNE ŞAHİT OLACAĞIZ'

Gazeteci Barış Pehlivan’ın geçtiğimiz günlerde köşesine taşıdığı “Bürokrasi tedirgin, herkes yolun sonuna gelindiği kanaatinde, kimse risk almak istemiyor” iddiasını da hatırlatan Karasu, “Yıllardır devlet kurumlarına türlü usulsüzlüklerle yerleştirdikleri bürokratlar da yolun sonunun geldiğinin farkında. Ortadaki iddialar vahim. ‘Kendilerini güvende tutacak belgelerin fotokopisini çeken bürokratlar’ tanımı artık bir dönemin sonunun geldiğini kanıtlıyor. Seçimin yaklaştığı her gün gemiyi daha fazlalarının terk ettiğine şahit olacağız” iddiasında bulundu.

'AKP YÜZDE 30'UN ALTINA İNDİ'

“Son anketler gösteriyor ki AKP yüzde 30’un altına indi” diyen Karasu, “24 Haziran 2018’den bu yana iktidarın dikiş tutturduğu bir aralık yok. Ekonomi her geçen gün kötüye gidiyor. Hukuk, demokrasi ayaklar altında. Toplumda büyük bir kaynama var. Her gün toplumun belirli bir kesimi ‘artık yeter’ diyor. Bunun son örneğini, üniversitelerin açılmasıyla mağduriyet yaşayan öğrencilerle görüyoruz. Binlerce gencimiz temel hak olan barınma haklarını arıyorlar. 20 yıldır iktidardalar ama yurt sorununu çözmekten acizler. İşte en büyük yönetememe göstergesi budur. İktidarın artık Türkiye’ye vereceği bir fayda kalmamıştır” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol