birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 23.02.2021 12:27

CHP'li Kaya: AKP iktidardan gitmeden Trabzon’a demiryolu gelmeyecek

Erzincan-Trabzon demiryoluna ilişkin konuşan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “AKP iktidardan gitmeden Trabzon’a demiryolu gelmeyecek. Samsun’dan Artvin’e kadar ilerimizde bugün itibariyle 1 metre ray yok. Cumhurbaşkanı ‘Anadolu’yu demir ağlarla biz ördük’ diyor. Bu saydığım iller Anadolu değil mi?” diye sordu.

CHP'li Kaya: AKP iktidardan gitmeden Trabzon’a demiryolu gelmeyecek

Haber Merkezi

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Erzincan-Trabzon demiryoluna ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Kaya, demiryolunun AKP iktidarında yapılmasının mümkün olmadığını, Ulaştırma Bakanlığı’nın 2021 Bütçe kitapçığıyla ortaya koydu.

CHP’li Milletvekili Kaya, “19 yıldır iktidardalar, binlerce defa söz verdiler, 2023 yılında bitireceğiz dediler ama henüz ortada hiçbir şey yok. Şunu anlıyoruz ki AKP iktidarda kaldığı sürece Trabzon için demiryolu hayal. Tek gördüğümüz, Erzincan-Trabzon demiryolunun 2029 yılında proje yapım aşamasındaki hatlar arasında olduğu. 2029’a kadar AKP diye bir parti kalmayacak. O nedenle diyorum ki AKP iktidardan gitmeden Trabzon’a demiryolu gelmeyecek. Samsun’dan Artvin’e kadar ilerimizde bugün itibariyle 1 metre ray yok. Buradan sayın Cumhurbaşkanı’na soruyorum: Anadolu’yu demir ağlarla biz ördük diyor. Bu saydığım iller Anadolu değil mi? Bu illerde 1 metre ray yok. Bu illere neden demiryolu yatırımı yapılmadı?” dedi.

CUMHURBAŞKANI VE BAKANLIK FARKLI KONUŞUYOR

Cumhurbaşkanı’nın demiryolu ile ilgili sözlerini hatırlatan CHP’li Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin illerimizde hala demiryolu yok, bir metre ray yok. Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Erzincan Trabzon hattının etüt projelerini tamamlıyoruz. 2022’de etüt tamamlanacak ve hemen ardından inşaata başlanacak’ dedi. Ama Ulaştırma Bakanlığı’nın 2021 Bütçe Kitapçığı’nda böyle bir bilginin esamesi yok. Sadece 2029 yılında yapılması düşünülen hatlar arasında var. Sayın Cumhurbaşkanı ayrı söylüyor, Ulaştırma Bakanlığı ayrı söylüyor. Hangisi doğru? Gerçekten anlamak mümkün değil.”

PROJEDEN DAHİ BAHSEDİLMİYOR

Ulaştırma Bakanı’na yönelttiği soruların da yanıtsız kaldığını belirten Kaya, “AKP iktidar olduğu 2002 yılı. Bakanlığın Bütçe Kitapçığına baktığımızda ne görüyorsunuz? Bahsettiğimiz bölge, Samsun Çarşamba’dan Artvin’e kadar sınır kapısına kadar tek metre demiryolu yok. Mevcut konvansiyonel hatlar var. 2002 yılından itibaren böyle. 2002 ile 2020 arasında demiryolu ağı konusunda hiçbir fark yok. Aradan 18 yıl geçmiş, sayın Cumhurbaşkanı Anadolu’yu dört bir baştan, dört bir başa demir ağlarla ördüğünden bahsediyor. Ama bahsettiğim bölgede ray yok… Geliyoruz 2023’e… Ulaştırma Bakanlığı’nın Bütçe kitapçığından. Samsun’dan başlıyoruz, Artvin’e 1 metre ray yok. 2002 ile aynı. Binali Yıldırım ne demişti? 2023’de bitecek. 2021 yılındayız, Ulaştırma Bakanlığı’nın bütçe kitapçığında ve Demiryolu Haritası’nda 3 yıl daha gittiğimizde projeden dahi bahsedilmiyor. 2029 haritası. Yani 8 yıl sonrasının haritası. 8 yıl sonraki haritaya baktığımızda Erzincan’dan, Gümüşhane, Torul, Maçka’ya kadar bir hat. Buradan Ortahisar İlçemizden, Trabzon’a gelen bir hat. Ve yine Rize’ye ayrılan hat… Ne zaman 2029 yılında. 2029 yılında bu hat bitmiş mi oluyor? Ulaştırma Bakanlığı’nın Bütçe Kitapçığı ve Demiryolları Haritasında bu proje yeşiller gösteriliyor. Yani bu proje hazırlama aşamasında olan hatlar arasında yer alıyor. Yaklaşık 20 yıldır vaat edilen, ‘başladık, bitiyor’ denilen hat 2029 yılının Devlet Demiryolları Haritasında, Ulaştırma Bakanlığı’nın Bütçe Kitapçığında proje hazırlama aşamasındaki hat olarak görülüyor” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol