birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 05.12.2020 13:40

CHP'li Kılınç, Venezuela'daki kritik seçimler için gözlemci olarak Caracas'ta

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Venezuela Yüksek Seçim Kurulu’nun davetlisi olarak Uluslararası Seçim Gözlemcisi sıfatıyla Venezuela seçimlerini izleyecek.

CHP'li Kılınç, Venezuela'daki kritik seçimler için gözlemci olarak Caracas'ta

Venezuela'da 6 Aralık Pazar günü parlamento seçimleri yapılacak. Venezuela’da seçimler hem ülkenin hem de Bolivarcı devrimin geleceği için kritik öneme sahip.

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Venezuela Yüksek Seçim Kurulu’nun davetlisi olarak Uluslararası Seçim Gözlemcisi sıfatıyla Venezuela seçimlerini izleyecek. Kılınç , Hugo Chavez’in son seçimi olan 2012’deki başkanlık seçimlerini de yine Uluslararası Seçim Gözlemcisi sıfatıyla yerinde izlemişti.

CHP İstabul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Venezuela’ya hareketinden önce sosyal medya hesabından “2012 yılında Venezuela başkanlık seçimlerinde uluslararası gözlemci olarak bulunmuştum. Şimdi 6 Aralık’ta yapılacak parlamento seçimlerinde yine gözlemci olarak Venezuela yolundayım” mesajını paylaşarak bir açıklama yaptı.

chp-li-kilinc-venezuela-daki-kritik-secimler-icin-gozlemci-olarak-caracas-ta-813287-1.

OYLAR, ELEKTRONİK OYLAMA CİHAZI İLE KULLANILIYOR

Seçimlerden önce, Venezuela Ulusal Seçim Kurulu Lojistik Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulunacaklarını ifade eden Kılınç, “Venezuela’da oylar elektronik oylama cihazı ile kullanılıyor. Bu elektronik sistemlerin denetlenmesini gerçekleştireceğiz. Seçim günü de başlangıcından sonuna kadar sandık bölgelerinde gözlemlerde bulunacağız. Oyların sayımını izleyip, birleştirme tutanaklarının gerçekleştirildiği alanda sonuçların ilanının yapıldığı programa katılacağız. Sonunda da seçimle ilgili bir rapor düzenleyerek Ulusal Seçim Kurulu’na teslim edeceğiz” dedi.

SEÇİMLERE 107 PARTİ KATILIYOR

2012 yılında, Hugo Chavez’in son kez katıldığı ve yeniden büyük bir zaferle çıktığı seçimleri de Venezuela Ulusal Seçim Kurulu’nun davetlisi olarak Uluslararası Gözlemci sıfatıyla izlediğini hatırtalan Yüksel Mansur Kılınç, pazar günü yapılacak parlamento seçimleri ile ilgili şu bilgileri verdi: “Seçimlere toplam 107 parti katılıyor. Seçimlere katılma şartı bizim ülkemizden biraz farklı. Şöyle ki; bu 107 partinin tümü Venezuela genelinde seçime katılmıyor. Bu partilerin bir kısmı bölgesel bir kısmı ise yerel ölçekte seçime katılabiliyorlar."

Kılınç, Venezuela’nın bulunduğu bölgede ülkelerin sık sık darbelerle karşı karşıya kaldığını ifade ederek, buna rağmen halkın seçimlerde mutlaka iradelerini ortaya koyarak kendi tercihlerini belirlemekte ısrar ettiğini söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol