birgün

15° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 25.11.2018 20:30

CHP'li Murat Bakan İzmir'de satılan kamu arazilerini sordu

CHP'li Murat Bakan İzmir'de satılan kamu arazilerini sordu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir’de satılan ve kiralanan kamu arazilerinin akıbetini sordu.

İzmir’de son 10 yılda kamu arazilerinin satışında ve kiralanmalarında büyük bir artış olduğuna dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Özelleştirme İdaresi ve İzmir Defterdarlığı neredeyse her ay değerli kamu arazilerinin satışı ya da kiralamaları için ihaleye çıkıyor. İzmir merkezinde 10 bin 720 metrekare yüzölçümlü kamu arazileri üzerindeki yapılarla birlikte satılıyor” dedi.

İzmir’deki kamu arazilerinin satış ve kiralama detaylarını TBMM gündemine taşıyan CHP’li Murat Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

MİLLİ EMLAK VERİLERİ

Önergesinde Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün verilerine yer veren Bakan, “Geçen yıl, devlet, kamuya ait taşınmaz satışından 2 milyar 348 milyon 730 bin lira, taşınmaz kiralarından 1 milyar 395 milyon 308 bin lira, ön izin, irtifak hakkı, kullanma izni gibi işlemlerden de 771 milyon 721 bin lira olmak üzere toplam 4 milyar 515 milyon 759 bin lira kazanç sağlamış. Söz konusu gelir 2016 yılında 3 milyar 457 milyon 635 bin lira civarındaydı. Bu kapsamda geçen yıl devletin kasasına 2B taşınmazları satışından 1 milyar 271 milyon 259 bin lira, arsa ve arazi satışlarından 962 milyon 225 bin lira, tarım arazileri satışlarından 107 milyon 961 bin lira, taşınır satışlarından da 7 milyon 285 bin lira girdi. Arsa ve arazilerin açık artırma ihalesiyle satışlarına devam edilirken, bu çerçevede 6 bin 110 satıştan 870 milyon lira gelir elde edildi. Öte yandan Hazine ile hisseli taşınmazların satışını hızlandıran Milli Emlak, 4 bin 632 hissedara 3 bin 654 satıştan 92 milyon lira kazanç sağladı” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ MURAT BAKAN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI’NA SORDU:

1 – İzmir’de son 10 yılda kaç metrekare kamu arazisi satılmış ve kiraya verilmiştir?

2 – Bu satışlardan ve kiralamalardan ne kadar gelir elde edilmiştir?

3 – Satılan kamu arazilerinin imar durumu nasıldı? Satış daha cazip hale gelsin diye bu arazilerin imar planları değiştirilmiş midir? Değiştirildiyse bu imar plan değişiklerini hangi kurumlar yapmıştır?

4 – Satılan ve kiraya verilen kamu arazileri arasında SİT alanı ve/veya yeşil alan var mıdır?

5 – İzmir’de satılan ve/veya kiraya verilen kamu arazilerinin ne kadarı orman alanı içinde yer almaktadır?

6 – Askeri alan içinde yer alan kamu arazilerinden satış gerçekleştirilmiş midir?

7 – Yapılan tüm bu satış ve kiralamalar sonucunda İzmir’de kamu ve özel arazi dengesi ne durumdadır? İzmir’deki arazilerin ne kadarı kamu ne kadarı özel mülkiyettir?

8 – İzmir’in merkezinde toplam 10 bin 720 metrekare yüzölçümlü kamu arazisinin üzerindeki yapılarla birlikte satılacağına ilişkin bilgiden hareketle; söz konusu kamu arazilerin satışına son durum nedir? Nereler kimlere kiralamış ve/veya satılmıştır?

9 – İzmir’deki 2B taşınmazları satışından, arsa ve arazi satışlarından, tarım arazileri satışından ve taşınır satışlarından 2018 yılında ne kadar gelir elde edilmiştir?

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız