birgün

25° AÇIK

CHP'li Murat Emir’den Sağlık Bakanlığı’na şeffaflık çağrısı: Detaylı vefat sayılarını açıklayın

CHP Milletvekili Murat Emir, salgın sürecini şeffaf yönetmediğini söylediği Sağlık Bakanlığı’nı gerçek vefat sayısını açıklamaya davet etti.

SAĞLIK 05.05.2022 12:04
CHP'li Murat Emir’den Sağlık Bakanlığı’na şeffaflık çağrısı: Detaylı vefat sayılarını açıklayın
Abone Ol google-news

BirGün / Ankara

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı’na şeffaflık çağrısında bulundu. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun Covid-19 pandemi sürecinde normalleşmeye geçme kararı aldığını belirten Emir, “Pandemi boyunca salgın yerine rakamlarla mücadele ettiniz. Şimdi gerçek ölüm sayılarını açıklamayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Covid-19 salgını sürecinde gerçek vaka ve vefat sayılarını paylaşmadığı gerekçesiyle eleştirilen Sağlık Bakanlığı, pandemi ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamaların büyük bölümünü kaldırarak normalleşmeyi ilan etti. CHP Milletvekili Murat Emir, salgın sürecini şeffaf yönetmediğini söylediği Sağlık Bakanlığı’nı gerçek vefat sayısını açıklamaya davet etti.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, Covid-19 pandemi sürecinde normalleşmeye geçme kararı alarak tekrar toplanmayacağını duyurdu. Sağlık Bakanlığı ise pandemi boyunca yaşamını yitiren yurttaşların ortalama yaşının 78 olduğunu açıkladı. CHP’li Murat Emir ise pandemine yaşamını yitirenlerin yaş ortalamasının, cinsiyetinin ve mesleğinin açıklanması gerektiğini vurguladı. Şeffaflığın yalnızca toplumsal farkındalık açısından değil, kişisel koruyucu tedbir alınması açısından da önemli olduğuna dikkati çeken Emir, “Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın toplam sayısının yaş, cinsiyet, meslek grubu, şehir ve hatta mahalle dağılımına göre açıklanması gerekmektedir” dedi.

DETAYLI RAPOR YAYIMLANACAK MI?

Şeffaflık çağrısında bulunan Emir, konuyu TBMM gündemine de taşıdı. CHP’li Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle şunları sordu:

• Pandemi sürecinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın toplam sayısının yaş, cinsiyet, meslek grubu, şehir ve hatta mahalle dağılımına göre açıklanması düşünülmekte midir? Açıklanmayacaksa bunun gerekçesi nedir?

• Normalleşme sürecine geçilmesine rağmen Covid-19 pandemi süreci ile ilgili detaylı bir rapor yayımlanması düşünülmekte midir? Yayımlanmayacak ise gerekçesi nedir?

RAKAMLARLA MÜCADELE ETTİLER

Türkiye’nin pandemi yönetiminde en kötü ülkelerden biri olduğunu belirten Emir, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İktidarın pandemi yönetiminde akılda kalan en büyük becerisizliği, halkımızdan gerçekleri inatla saklamaya çalışmasıdır. Salgın sürecinde pembe tablo çizmek, ‘Başarılıyız’ algısı yaratmak iktidarın işine geldi. Salgından siyasi rant elde etme gayretine düştüler. Verileri şeffaf şekilde ortaya koymayıp, büyük bir gayret ve özveri ile işlerini yapan sağlık emekçilerini de zor duruma düşürdüler. Bütçe tamtakır olduğu için halkımızı yalnız bıraktılar. Pandemi ile mücadele etmek yerine, rakamlarla mücadele ederek gerçeği saklamaya çalıştılar. Şimdi, ‘Pandemi bitiyor’ diyorlar. Artık gerçek verileri açıklayın.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol