birgün

8° AÇIK

CHP'li Özel, Erdoğan'ın sözleriyle açıkladı: 100 öğrenciden 20'sine yetecek yurt var

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öğrenci sayısını 4 milyon, yurt kapasitesini ise 800 bin olarak açıkladığını hatırlatarak "100 öğrenciden 20'sine yetecek yurt var" dedi. Özel, yurt sorununun en çok İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaşandığını söyledi.

GÜNCEL 15.09.2022 16:33
CHP'li Özel, Erdoğan'ın sözleriyle açıkladı: 100 öğrenciden 20'sine yetecek yurt var
Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

halktv.com.tr'de yer alan habere göre gündemine, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte yeniden gündeme gelen öğrencilerin barınma problemini alan Özel, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öğrenci sayısını 4 milyon, yurt kapasitesini ise 800 bin olarak açıkladığını hatırlatarak "100 öğrenciden 20'sine yetecek yurt var" dedi.

Yurtların, öğrencilerin cemaat ya da TÜRGEV, TÜGVA gibi vakıfların yurtlarına gitmek zorunda kalmasını sağlamak amacıyla açılmadığını öne süren Özel, "Yıllardır açtıkları yurtlar dün açıyormuş gibi yaptılar. Yurt kapasitesiyle ilgili birtakım da rakamlar verdiler. Rakamlar bizleri doğruluyor tabii ki. Öğrencilerle, gençlere konuşuyor pozitif bir dil kullanmasını beklersiniz ama yine dilinde zehir var. Zehir zemberek açıklamalar yapıyor, gençlerin zihinlerine zerk edeceğini düşünerek ağzından zehir saçıyor. Kutuplaşmayı körüklüyor. Her ne kadar vekili Mahir Ünal Kahramanmaraş İl Danışma Toplantısı'nda biz kimseyi kutuplaştırmıyoruz diye nutuk atıyor olsa da Recep Tayyip Erdoğan aynı saatlerde 'kim bizi yurtlar üzerinden eleştiriyorsa ya cahildir ya art niyetlidir o bir provokatördür' diyor. Demokrasilerde eleştirmek ne zamandır provokatörlük oluyor?" dedi.

"Kendisi Saray'ın görmüyor olabilir. Yarattığı yoksul kesim, barınamıyor, kirasını ödeyemiyor, çocukları üniversiteye giderse de gittikleri üniversitelerde barınamıyorlar" diyen Özel, esas sorunun Ankara, İzmir ve İstanbul'da olduğunu belirtti. Her 3 öğrenciden 1'inin bu şehirlerde yaşadığını kaydeden Özel, ev kiralarının da çok yüksek olduğunu vurguladı.

Özel şunları söyledi:

ERDOĞAN'IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

"Şimdi Erdoğan'ın söylediği mi doğru, bizim söylediğimiz mi doğru hep birlikte bir bakalım. Erdoğan, "Biz Adalet ve Kalkınma Partisi olarak yurt sayımızı artırdık. Artırdığımız bu kapasite sonucunda kimse açık değil. Hatta 41 ilde tamamı yerleşti' diyor. Bunda bir itiraz yok. Küçük şehirlerde öğrencilerin büyük oranda yurt sorunu yok, zaten yoktu. Ama her 3 öğrenciden 1 tanesi 3 büyük şehirde yaşıyor ve eğer 3 büyük şehirde yurt bulamazsanız ev kiraları astronomik pahalı, özel yurtlar çok pahalı.

Bakın şimdi Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediğine. Birincisi 4 milyon öğrenci var ve 800 bin yurt kapasitemiz oldu diyor. Yani 100 öğrenciden 20'sine yetecek kadar yurt var. 4 milyon örgün öğretimde öğrenci var bunların sadece 800 binine yurt veriyorsunuz. Yani 100 öğrencisinden 20'sine.

Ankara

Ama bakın Ankara'da durum nasıl? Öğrenci sayısı 315 bin yurt kapasitesi 31 bin 93 öğrencilerin yüzde 9.84'üne yurt var. Şimdi siz öğrencileri açıkta bırakmadığınızı söylüyorsunuz.

İzmir

Gelelim İzmir'e yurt kapasitesi 19 bin 668 ama öğrenci sayısı 176 bin. Yüzde 11'i öğrencilerin. İzmir'e 100 öğrenci gidiyor, 11'i yurtta kalıyor, 79'u Allah'a emanet.

İstanbul

Ve İstanbul... En çok öğrenci, en çok üniversite olan şehir. 824 bin öğrencisi var İstanbul'un, 29 bin 700 yurt kapasitesi. İstanbul'daki her 100 öğrenciden 3'üne yurt var. Yalansa yalan deyin rakamların hepsi sizin rakamlarınız.

Yakıcı sorun 3 büyük şehirde ve yurda giremeyenin ev tutması mümkün değil kiralar astronomik özel yurtlar da çok pahalı ve 3 öğrenciden 1 tanesi büyük şehirlerde yaşıyor. Ve en büyük sorunun olduğu İstanbul'da yani geçen sene senin provokasyon dediğin barınamıyoruz diye eylemler yapan öğrencilerin sadece 100'ünden 3'üne yurt var. Yüzde 97 öğrenci ya özel yurda gidecek ya evde kalacak ya da kaydını yaptırsa da barınamadan memleketine dönecek"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol