birgün

27° AZ BULUTLU

GÜNCEL 30.07.2020 16:12

CHP'li Özel: Sosyal medya düzenlemesini Z kuşağına şikayet ediyoruz

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan sosyal medyaya sansür düzenlemesine ilişkin, "Türkiye'yi böyle bir noktaya getirenlerin ülkeye yaptığı temel kötülük, Türkiye'yi bu alanda küme düşen 4. ülke yapmak oldu," dedi.

CHP'li Özel: Sosyal medya düzenlemesini Z kuşağına şikayet ediyoruz

Partisinin Manisa İl Başkanlığında düzenlenen bayramlaşma etkinliğine katılan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kamuoyunda sosyal medya düzenlemesi olarak bilinen İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya'nın da geçmişte Türkiye'ye benzer şekilde sosyal medyaya yönelik bir düzenleme hazırlığı içinde olduğunu ancak bazı riskleri görüp bundan geri adım attığını söyleyen Özel, hükümetin, sosyal medyada verilerin depolanmasıyla ilgili konuları yurttaşları adına daha güvenli konuma getirmek yerine tüm sosyal mecraları kapatmayı ya da kısıtlamayı tercih ettiğini belirtti.

Özel, şunları kaydetti:

"Düzenlemeyi doğru bulmuyoruz. Türkiye'yi böyle bir noktaya getirenlerin ülkeye yaptığı temel kötülük, Türkiye'yi bu alanda küme düşen 4. ülke yapmak oldu. Yani Kuzey Kore, İran ve Çin... Bu ülkelerde bu sosyal ağ sağlayıcılar yok. Benzer kanunlardan sonra çekilip gittiler. Bu alanda küme düşen 4. ülkeyi merak ediyorduk, 4. takım Türkiye oldu. Biz Türkiye'ye bu kötülüğü yapanları, Z kuşağına şikayet ediyoruz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız