birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 11.07.2020 16:48

CHP’li Özkoç, İçişleri Bakanı Soylu'yu istifaya çağırdı: Sakarya’daki ölümlerden siz de sorumlusunuz!

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, önce havai fişek fabrikasında, ardından da patlayıcıları imhaya götüren kamyonda meydana gelen patlamaların nedenlerini tek tek açıkladı. Her iki patlamanın da altında bir dizi ihmal yatıyor.

CHP’li Özkoç, İçişleri Bakanı Soylu'yu istifaya çağırdı: Sakarya’daki ölümlerden siz de sorumlusunuz!

Emek Servisi

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, hem Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda hem de artakalan patlayıcıları imhaya götüren kamyonda meydana gelen patlamaların altında yatan ihmalleri tek tek anlattı. “Tüm sorumluların Allah belasını versin” diyen Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu derhal istifa etmeye çağırdı.

FABRİKADAKİ İHMALLER

CHP Sakarya İl Başkanlığı’nda dün basın toplantısı düzenleyen Özkoç, havai fişek fabrikasının sahibi Yaşar Coşkun’un hiçbir yasal yükümlülüğe uymadan üretim yaptığını vurguladı. İlgili tüzüğe göre fabrikanın binalarının birbirine 50 metre uzaklıkta olması gerektiğini belirten Özkoç, “Bu binaların da arasında bir metre genişliğinde, çatıyı 1,5 metre geçecek yükseklikte beton sütrenin örülü olması gerekiyordu. Binaların içinde patlayıcı maddelerin nemlenmesini, ısınmasını engelleyecek soğutucu sistemlerin olması gerekiyordu. İş güvenliği yasalarına tamamen uyulması gerekiyordu. Bu fabrikada sendika olması gerekiyordu. Bunlar var mıydı, yoktu” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, önceki gün yaşanan ikinci patlamanın ardından yaptığı açıklamaya değinen Özkoç, “Bakan ‘Bu fabrikanın denetimleriyle ilgili hiçbir sıkıntı yoktur, denetim üç ay önce yapılmıştır’ dedi. Sakarya’nın evladı olarak buradan sesleniyorum: Bakan tüm bunlara rağmen ‘Denetimler yapıldı, burada herhangi bir sıkıntı yoktu’ diyorsa, bu iş cinayetinin sorumlusu iş sahibi kadar İçişleri Bakanı’dır. Çok net söylüyorum: “Bu ihmaller yüzünden 7 canımız gitti. Üstelik de öyle böyle gitmedi bu canlar, paramparça gittiler” diye konuştu.

'ALLAH BELANIZI VERSİN!'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın patlamanın hemen ardından ölen işçilerin yakınlarını ya da yaralıları değil, MÜSİAD Şube Başkanı olan fabrika sahibini aradığına dikkat çeken Özkoç, “Ne oluyor benim ülkemde, soruyorum. İnsanların hayatına kastedenler mi devlet tarafından, bakanlar tarafından korunuyor? Daha sonra bu fabrika sahibi elini kolunu sallaya sallaya bakanlarla birlikte günlerce fabrika alanında birlikte dolaştı” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD’ın kamuoyunda çok tepki çeken ‘moral yemeği’ni de hatırlatan Özkoç, “MÜSİAD Genel Başkanı bütün MÜSİAD başkanlarını Sakarya’da topluyor ve onlarla birlikte kendi şube başkanına moral yemeği veriyor. Allah belanızı versin! İnsanı, yaşamı düşünmeyen her kimse, bakanından patronuna kadar, yoksulun ve mağdurun yok olduğu anda kursağından lokma geçen herkesin Allah belasını versin” dedi.

'ÖNERGEMİ NEDEN REDDETTİNİZ?'

Konuyla ilgili Meclis’e verdiği araştırma önergesinin reddedilmesine tepki gösteren Özkoç, şunları söyledi:
“Ben Sakarya milletvekili olarak daha bir gün önce TBMM’ye araştırma önergesi veriyorum. Bu benim görevim. Kürsüye çıkarak diyorum ki, ‘Değerli milletvekilleri, canım yanıyor. Kardeşlerimizi kaybettik. Bu fabrikada ne olduğu kadar bundan sonra işlenecek iş cinayetleriyle ilgili tedbir alınması da önemli. Bu tedbirleri TBMM olarak biz almalıyız. Önergeyi kabul edin, hep birlikte komisyon oluşturalım. Başka iş cinayetleri, ölümler olmasın.’

AKP ve MHP’lilerin elleri kalktı, önergeyi reddettiler. Ben ne dedim, ne istedim sizden? İnsanlar ölmesin, katledilmesin dedim. Niye reddettiniz, reddettiniz de ne oldu? İktidarınız mı pekişti? Siz ret oyu verdiniz, bir gün sonra üç tane pırıl pırıl vatan evladı şehit oldu.”

NE OLMUŞTU?

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda 3 Temmuz'da meydana gelen patlamada 7 işçi hayatını kaybetmiş, 127 işçi yaralanmıştı. Patlamanın ardından aralarında fabrika sahibinin de olduğu 5 kişi tutuklanmış, bir kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Fabrikadaki patlayıcıların kontrollü imha için getirildiği Adapazarı ilçesi Taşkısığı mevkisinde ise önceki gün, patlayıcılar kamyondan indirilirken yaşanan patlamada 3 asker yaşamını yitirmiş, kamyon şoförü ile 11 jandarma yaralanmıştı. Hendek Belediyesi işçisi şoförün durumu ciddiyetini koruyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız