CHP Sözcüsü Faik Öztrak, asgari ücret ile ilgili iktidara eleştirilerde bulunarak, "Ocak ayında memur maaşlarını, ücretleri, asgari ücreti artırayım, millette bir işler iyi gidiyor havası yaratayım, sonra ezeyim, yaptığı bu" dedi. Yeni belirlenecek asgari ücretle ilgili tahminini bildiren Öztrak, "Asgari ücretin önümüzdeki yıl 7 bin liranın üstüne çekilmesi lazım, açlık sınırı aşması lazım" ifadelerini kullandı.

CHP'li Öztrak: Asgari ücretin 7 bin liranın üstüne çekilmesi lazım

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, FOX TV’de yayınlanan “Çalar Saat” programında İlker Karagöz'ün sorularını yanıtladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Enflasyonla bir mücadelemiz var, yılbaşından sonra enflasyonun da düşük faizle ineceğine inanıyorum ve bunu savunuyorum” sözlerine tepki gösteren Öztrak, ”Nasıl düşecek, Baz etkisiyle düşecek. Baz etkisi ne demek biliyor musunuz? Aralık, ocak aylarında olan o olağanüstü fiyat artışı bu defa olmayacak. Olmayacağının da garantisi yok, bu politikalarla Türk lirasında yeni bir değer kaybının olmayacağı konusunda kimse garanti veremez” dedi.

"Tablo o kadar vahim ki bu tabloya bir kulp takmaya çalışıyorlar. Çözemiyorlar, kulp takmaya çalışıyorlar. Aynı şey enflasyonla mücadele konusunda da oluyor" diyen Öztrak, şöyle devam etti: "Tutturdular; ‘Aralık, ocak ayında enflasyon düşecek…’ Nasıl düşecek? Baz etkisiyle düşecek. Ne demek baz etkisi biliyor musunuz? Aralık, ocak aylarında olan o olağanüstü fiyat artışı bu defa olmayacak. Tamam, güzel. Olmayacağının da garantisi yok, bu politikalarla Türk lirasında yeni bir değer kaybının olmayacağı konusunda kimse garanti veremez. Baz etkisi Bundan bir sene önce doğal gaz faturanız bin liraysa şimdi 2 bin 600 lira. Baz etkisiyle bu bin liraya düşecek mi? Baz etkisi böyle bir aldatmacadır. Baz etkisiyle enflasyonun düştüğünü söylemek sadece milleti aldatmaktan başka bir şey değildir. Gerçekten enflasyonu düşürebilmek için önlem almak gerekir ama bu hükümetin bu önlemleri alma niyeti yok."

"ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRINI AŞMALI"

Asgari ücret ile ilgili iktidara eleştirilerde bulunan Öztrak, "Bir de ocak ayında memur maaşlarını, ücretleri, asgari ücreti artırayım, millette bir işler iyi gidiyor havası yaratayım, sonra ezeyim, yaptığı bu. Gördük, Macaristan’da da böyle, bunları yaptılar seçimden önce, seçimden sonra milleti ezip gittiler" dedi.

2023 yılında açıklanacak olan yeni asgari ücret ile ilgili önerisini aktaran Öztrak, "Enflasyon artı refah payı kadar asgari ücretin artırılması lazım. Bugün baktığınız zaman asgari ücretin önümüzdeki yıl 7 bin liranın üstüne çekilmesi lazım, açlık sınırı aşması lazım."

KILIÇDAROĞLU'NUN YURTDIŞI ZİYARETLERİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ABD ve Londra'ya yaptığı ziyaretlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Öztrak, "İngiltere gezisi, Amerika gezisinin devamı. Amerika’da dünya çapında özellikle Türk bilim insanlarının laboratuvarlarına kadar Genel Başkanımız girdi. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına giderken sanayi 4.0 aksında fırsatları kaçırmaması için yeni iktidarda bilim insanlarıyla mevcut yönetiminin bir iş birliği ortamının temellerinin atılmasıydı. İngiltere ise özellikle işlenmiş verinin yakıt olduğu, iletişimde de sanal ve gerçek alemin birleştirilmeye çalışıldığı yeni bir sisteme doğru gidiyor. Buradaki teknolojiler, araştırmalar, tercihler, veri, bütün bunlar iş yapma biçimini belirliyor" diye konuştu.

Öztrak, şunları söyledi: "İngiltere’de bir bakanlık var adı şöyle; Kültür ve Dijital Ekonomiyle İlgili Devlet Bakanlığı Dünya değişir, sanayi 4.0 ortada. Bunları birleştirip buradan çok büyük bir hareket çıkarmaya çalışıyor ülkeler, yeni bir sinerji yaratmaya çalışıyor insanlar. Bu sinerjinin finansmanı nasıl oluyor? İnsan gücü nasıl bulunuyor? İngiltere’ye bu çerçevede gittik, yaklaşık 100 milyar poundluk bir fonu yöneten, 14 tane şirketi görme imkânımız oldu. 5 trilyon dolarlık dünyada kaynağa hükmeden yatırım bankalarıyla görüşme imkânımız oldu. Genel Başkanımız yaklaşık 500 milyar Türk liralık başka bir yatırım şirketiyle de görüşme imkanını bulduk."

"Bizim oraya gitme sebebimiz; bugün Türkiye’ye yatırım gelmiyor, açık söyleyeyim" diyen Öztrak, "Biz bu parayı ülkeye çekemediğimiz zaman ülkeye bu sefer kara para geliyor, mafyanın parası geliyor, uyuşturucu baronlarının parası geliyor" ifadelerini kullandı.