birgün

9° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 28.02.2020 15:50

CHP'li Öztrak: Cevap vermesi gereken makam hâlâ sustuğundan soru almayacağım

CHP'li Faik Öztrak, MYK gündemini kamuoyu ile paylaştı. Öztrak, konuşmasının ardından basın mensuplarından soru almadı ve "Bu konuda sorulara cevap vermesi gereken makam hâlâ sustuğundan bugün de soru almayacağım" dedi.

CHP'li Öztrak: Cevap vermesi gereken makam hâlâ sustuğundan soru almayacağım

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, basın toplantısı yaparak MYK gündemini kamuoyu ile paylaştı. Öztrak, konuşmasında Suriye ordusunun İdlib'deki saldırısını değerlendirmek üzere TBMM'nin hızla olağanüstü toplanmamasının düşünülemez olduğu ifade ederek "Böyle bir toplantının meclisin olağan takvimine uydurulması yaşananları sıradanlaştırmaktan başka bir işe yaramaz" dedi.

Öztrak, "Yılın en kısa ayında en uzun geceyi yaşadık. Milletimizin ocağına ateş düştü. İdlib’de 33 Mehmetçiğimiz şehit oldu, 32 askerimiz de yaralandı. Kayıplarımız büyük, acımız tarifsiz. Bugün devam eden toplantımızda dün akşam başladığımız değerlendirmeye devam ettik. TBMM’yi bu konuyu görüşmek üzere kapalı oturumla toplantıya çağırma kararı dün gece almıştık. Bugün de grup başkanvekillerimiz TBMM Başkanlığı’na başvurdu. Bu toplantı çağrımız anayasamızdaki gerekçelere dayanmaktadır" dedi.

Öztrak, İdlib'deki saldırılar ile ilgili meclisi bilgilendirmesi gereken kişinin bakanlar değil Cumhurbaşkanı olması gerektiğini ifade ederek "Öncelikle Türk ordusu TBMM’nin ordusudur. Onlarca şehidimiz varken TBMM’nin buna sessiz kalarak hızla olağanüstü toplanmaması düşünülemez. İkinci olarak anayasamıza göre milli güvenliğin sağlanmasının ve silahlı kuvvetlerin yurt savunmasına hazırlanmasından TBMM’ye karşı Cumhurbaşkanı sorumludur. Bu meselede TBMM’yi bilgilendirme görevinin atanmış bakanlar yerine seçilmiş sayın Erdoğan tarafından yapılması TBMM’nin manevi şahsiyetine saygının gereğidir. Bu aynı zamanda anayasanın 104 ve 117. maddelerinin de emridir. Bu nedenle sorumluluk makamı bu bilgilendirmeyi kendisi yapmalıdır. Böyle bir toplantının meclisin olağan takvimine uydurulması yaşananları sıradanlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. TBMM Başkanını meclisin hukukuna sahip çıkmaya, ortak aklın önünü açmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

"CEVAP VERMESİ GEREKEN MAKAM HÂL SUSTUĞUNDAN SORU ALMAYACAĞIM"

Öztrak, konuşmasının ardından basın mensuplarından soru almadı ve "Bu konuda sorulara cevap vermesi gereken makam hâlâ sustuğundan bugün de soru almayacağım" dedi.

NE OLMUŞTU?

Dün (27 Şubat) akşam saatlerinde İdlib’de Türkiye askerlerinin hava saldırısı ile vurulduğu iddiaları sosyal medyada dolaşıma girdi. İlk anlarda bağımsız kaynaklarca doğrulanamayan iddiaların ardından gece yarısına doğru açıklama yapan Hatay Valisi, İdlib’in güneyinde Suriye’ye ait jetlerin saldırısı sonucu 9 askerin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Valilik tarafından yapılan ikinci açıklamada 22, üçüncü açıklamada 29, dördüncü ve son açıklamada ise 33 askerin yaşamını yitirdiği bildirildi. Gelişmenin gündeme düşmesi ardından Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı güvenlik zirvesi düzenlenirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin genel merkezinde kurmaylarıyla bir araya geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de genel merkezde kurmaylarıyla birlikte gelişmeleri takip etti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Balıkesir programını iptal ederek Ankara’ya döndü. Saray’daki güvenlik zirvesinden Türkiye’nin sınırlarının mülteci göçüne açılması kararı çıktı. İdlib’deki gelişmelerin ortaya çıkması ardından sosyal medya ve internete erişimde engelleme kaynaklı güçlükler yaşanıyor.

(ANKA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız