birgün

12° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 07.09.2020 20:32

CHP'li Öztrak: İdam cezasına karşıyız

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti olarak idam cezasına karşı olduklarını belirterek, "Bu idam cezası meselesi ülkenin ne zaman başı sıkıntıya girse ekonomi ile ilgili ülkeyi yönetenler tarafından gündeme getiriliyor. Ben açıkça şunu söyleyeyim, bu ya gündemi değiştirme çabasıdır ya da FETÖ'nün yurt dışına kaçan örgüt elemanlarına örtülü af çıkarma çabasıdır" dedi.

CHP'li Öztrak: İdam cezasına karşıyız

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı.

Toplantının ardından CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ortada doğru dürüst bir yasal gerekçe olmadan Oda TV internet sitesinin kapatıldığını aktaran Öztrak, şöyle konuştu:

"Sarayın emrindeki RTÜK, Diyanet İşleri'ni ve Erdoğan'ı eleştiren Tele 1'in ekranını karartırken ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, Atamızın kabrine hakaret eden müptezel kanala adeta ödül gibi idari para cezası vererek işi geçiştiriyor. Saray efradıyla ilgili haberlere önce erişim engeli getiriliyor bu da yetmiyor, erişim engeli haberine de erişim engeli getiriliyor.

Müyesser Yıldız, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel gibi gazeteciler haksız yere, somut bir delil olmadan, iddianame olmadan zindanlara atılarak, yargı eliyle terbiye edilmek isteniyor ama diğer tarafta kafa kesen IŞİD terör örgütünün Türkiye Emiri olduğu söylenen bir şahıs, 'somut delil yok' denilerek 10 defa serbest bırakılıyor. Bu ülkede, kafa kesenlere layık görülen hukuk, saraya muhalefet edenlere layık görülmüyor ama zalim zulmüyle beraber zevalini de hızlandırıyor."

Faik Öztrak, son iki yılda Türkiye'nin Hukukun Üstünlüğü Endeksi'nde gerilediğini, dünyadaki 128 ülke içinde Türkiye'nin, hukukun üstünlüğü konusunda 107'nci sırada olduğunu belirtti.

5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanuna göre, Türkiye'de bütçe sürecinin her yıl Orta Vadeli Program'ın yayınlanmasıyla başladığını aktaran Öztrak, Kanun'un 16'ncı maddesine göre, Orta Vadeli Programın, en geç eylül ayının ilk haftasının sonuna kadar yayımlandığını söyledi.

"İŞSİZLİK VE HAYAT PAHALILIĞI VATANDAŞI EZİP GEÇTİ"

Orta Vadeli Program'dan haber olmadığını ifade eden Öztrak, Orta Vadeli Programın nerede ve ne zaman yayımlanacağını sordu.

Son iki yılda ekonominin tepe taklak gittiğini, bir yanda işsizlik diğer yanda hayat pahalılığının vatandaşları ezip geçtiğini belirten Öztrak, Türkiye'nin dünyada en yüksek enflasyona sahip ülkeler liginde ilk 20'de olduğunu dile getirdi.

Milletin salgında perişan olduğunu, kısa çalışma, ücretsiz izinlerle emekçilerin maaşlarının kuşa döndürüldüğünü kaydeden Öztrak, insanların açlık sınırının yarısı kadar bir parayla hayata tutunmaya çalıştığını anlattı.

Faik Öztrak, işsiz sayısının 10,5 milyonu aştığını, 5 milyonu aşkın yurttaşın çalışıyor göründüğünü ama iş başında bulunmadığına dikkati çekti.

Öztrak, "Öyle anlaşılıyor ki ilk 10 ekonomi hedefi sarayın gündeminden düştü. Sarayın kibirli adamı hafta sonu yeni bir hedef koydu. Şimdi '10 büyük devletten biri olacağız' demeye başladı. Millet çöp konteynerlerinden ekmek ararken, bunların saraylarındaki tek bir musluğun fiyatı, dört asgari ücrete bedelken ne 10 büyük ekonomiden biri oluruz ne de 10 büyük devletten biri" diye konuştu.

"SAĞLIK BAKANI BİR ŞEY DİYEBİLECEK Mİ?"

Salgında can kayıpları yeniden artınca, sorumluluğun yakar top olduğunu ve kimsenin bu topu elinde tutmak istemediğini söyleyen Öztrak, sorumluluğun yurttaşın üstüne yıkılmaya çalışıldığını vurguladı.

Öztrak, "Vatandaşların düğününe 1 saat sınırı konuyor, yemek vermek yasak, açık içecek ikram etmek yasak deniyor. İstanbul'da 'sosyal mesafeyi hiçe sayarak kına yaptınız' diye 11 kişiye 35 bin lira ceza kesiliyor. Fakat AK Parti'nin milletvekili, devlet erkanının önünde hiçbir kural ve sınıra uymayarak 1500 kişilik düğün yapıyor. AK Parti milletvekilinin savunmasına ise 'özrü kabahatinden büyük mü' diyelim, kaş yapayım derken göz çıkarmış' mı diyelim bilemedik" ifadesini kullandı.

CHP Sözcüsü Öztrak, "Bu ülkede yasa, hukuk, ceza bir tek fakir, fukara millete mi işliyor? Sağlık Bakanı, bu konuda bir şey diyebilecek mi? Yoksa Erdoğan'ın Giresun mitinginde yaptığı gibi kör, sağır ve dilsiz rolünü mü oynayacak?" dedi.

Öztrak, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"MHP lideri Devlet Bahçeli anayasal suçlar, terör, kadın ve çocuklara yönelik cinsel saldırı suçları için idam istedi. Bu konuda CHP'nin değerlendirmesi nedir? İdam cezasının Meclis gündemine gelmesi halinde CHP nasıl bir yol izleyecek?" sorusuna Öztrak, "Nasıl yol seçeceğimiz açık. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, sosyal demokrat bir parti olarak idam cezasına karşıyız ancak bu idam cezası meselesi ülkenin ne zaman başı sıkıntıya girse ekonomi ile ilgili ülkeyi yönetenler tarafından gündeme getiriliyor. Ben açıkça şunu söyleyeyim, bu ya gündemi değiştirme çabasıdır ya da FETÖ'nün yurt dışına kaçan örgüt elemanlarına örtülü af çıkarma çabasıdır" yanıtını verdi.

Ülkeye idam cezasının getirilmesi sonucunda yurt dışına kaçan FETÖ elemanlarının bu ülkeye "sizde idam cezası var" denilerek iade edilmemesi sonucunu doğuracağını belirten Öztrak, "İdam cezası getirmeyi düşüneceklerine Meclis'in önünde 'açım' diyerek kendini yakan vatandaşımızın durumunu düşünsünler, o meseleyi çözmeye çalışsınlar" ifadesini kullandı.

"ERDOĞAN NEDEN BU KONUDA KONUŞMUYOR"

"Uşşaki şeyhinin 12 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunmasına yönelik her kesimden tepki var ama iktidar kanalından herhangi bir tepki gelmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna karşılık Öztrak, "Bu belki ülkemizde yaşanan önemli, en önemli olaylardan bir tanesi ama anlaşılan bu, AK Parti yöneticileri tarafından rutin olarak görülüyor herhalde ki onun için sesleri çıkmıyor. Merak ediyorum Recep Tayyip Erdoğan her konuda konuşur. Neden bu konuda konuşmuyor? Neden susuyor?" dedi.

"DİYANET'E DEVREDİLMESİ ŞAKA GİBİ"

"Atatürk'ün emri ile 1924 yılında Heybeliada da kurulan Türkiye'nin ilk pandemi hastanesi İslami Eğitim Merkezi kurmak amacıyla Diyanet'e verildi. Bu konudaki görüşleriniz nedir?" sorusuna Öztrak, "Heybeliada'daki pandemi hastanesinin şu pandemi döneminde Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmesi şaka gibidir. Bence bunun arkasında olsa olsa şu olabilir, Diyanet İşleri'nin ve Diyanet Vakfı'nın çok fazla miktarda parası vardır. Bütçenin durumu da malumdur. Saray, bu hastaneyi Diyanet İşlerine vermek suretiyle onarsınlar istemektedir diye düşünüyorum. Onarttırıp derhal pandemi hastanesi yapmalıdır" yanıtını verdi.

"CHP 9 Eylül'de 97'nci yılını kutlayacak ama Ankara'da vakalar oldukça arttı. Bu şartlarda yapılacak mı kutlama etkinlikleri? sorusuna Öztrak, "Düşündüğümüz formatta değil ama farklı bir formatta dijital ağırlıklı olarak hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ahlatlıbel'deki etkinlik yerine belki televizyon kanallarında bir etkinlik yapacağız" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız