CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK’in bugün açıkladığı şubat ayı işgücü istatistikleri ve cari açık verilerin ilişkin “Memleketimizde, işsiz vatandaşlarımızın sayısı ise 8 milyon 941 bin kişiye ulaştı. Bu, dünya üzerindeki 98 ülkenin nüfusundan fazla” dedi.

CHP'li Öztrak: Türkiye'de işsizlerin sayısı 98 ülkenin nüfusundan fazla

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı işgücü rakamları hakkında “Memleketimizde, işsiz vatandaşlarımızın sayısı ise 8 milyon 941 bin kişiye ulaştı. Bu, dünya üzerindeki 98 ülkenin nüfusundan fazla” değerlendirmesinde bulundu.

Öztrak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İşsizlik oranında dünyadaki rakiplerimizin arasında Surinam, Tanzanya, Belize var” ifadelerini kullandı.

Hükümetin başarısının, vatandaşlarına ne kadar iş bulabildiğiyle ölçüldüğünü ifade eden Öztrak, “Gerçek işsiz sayısı mevsim etkilerinden ayıklandığında; Bir yılda 948 bin kişi arttı. Bunun 569 bini son bir ayda işsizler ordusuna katıldı” ifadelerine yer verdi.

Öztrak, ayrıca, cari açık rakamlarına ilişkin ise “Bir yıllık cari açık 55 milyar doları aşıp 10 yılın rekorunu kırınca, Merkez Bankası da Kapalıçarşı'dan tekerlekli demir sandıklarla dolar toplamaya girişir. Türkiye "Cumhuriyet" Merkez Bankası'nı Saray'ın kerameti kendinden menkul politikaları sonucu geldiği yer budur.

Saray'ın "Devalüasyon yoluyla cari fazla verme, uluslararası rezervleri artırma ve enflasyonu düşürme" balonu patlamaya devam ediyor” diyen Öztrak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İlk 2 ayda 18,8 milyar$ cari açık verdik. Bu, geçen yılın yüzde 54 üzerinde. Tüm yıl için öngörülen cari açığın yarısından fazlası, 2 ayda gerçekleşti. 18,8 milyar$'lık cari açığın; 14 milyar doları döviz rezervini eriterek 1 milyar doları ise kaynağı belirsiz para girişiyle karşılanmış. Son bir yılda Net Hata-Noksan kaleminden giren kaynağı belirsiz para 25 milyar$. Cari açığın bilinen imkanlarla finanse edilmesi, giderek güçleşiyor.”