birgün

23° AÇIK

CHP'li Torun: Belediye başkanlarını suçlayacak belge bulunması için talimat verildiğini öğrendik

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Kılıçdaroğlu'nun belediye başkanlarının telefonlarının dinlendiği iddialarına ilişkin, "Belediye başkanını suçlayacak, itham edecek belge bulunması için talimat geldiğini öğrendik" dedi.

SİYASET 04.01.2022 10:28
CHP'li Torun: Belediye başkanlarını suçlayacak belge bulunması için talimat verildiğini öğrendik
Abone Ol google-news

CHP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, Kılıçdaroğlu'nun CHP'li belediye başkanlarının telefonlarının dinlendiği iddialarına ilişkin konuştu.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün, 'Kılıçdaroğlu'nun iddiasını neye dayandırdığı' sorusuna yanıt veren Seyit Torun, "Dinleme yapıldığına ilişkin somut bir belge olmaz. Biz, CHP'li belediyelerin incelemeye alındığını, bunun için İçişleri Bakanlığı'nda bir birim oluşturulduğunu, her başkanımızla ilgili dosya düzenlendiğini, gönderilen müfettişlere, belediye başkanını suçlayacak, itham edecek belge bulunması için talimat geldiğini öğrendik. Böyle bir ortamda belediye başkanının dinlenmemesi mümkün mü? Bunlar hep FETÖ nün kötü taklidini yapıyor" dedi.

Belediye başkanlarının mercek altında tutulduğunu söyleyen Torun, yaptıkları her işin ve konuşmalarının mutlaka incelendiğini; suç bulmaya, belediyeyi itham edecek belge oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.

CHP'li Torun, “Biz de zaten bunu bildiğimiz, böyle olaylar yaşanacağını değerlendirdiğimiz için Kayseri'de yaptığımız toplantıda konuyu gündeme aldık. Hemen ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 4 müfettiş gönderildi” dedi.

CHP'nin bu nedenle Belediye Hukuk Komisyonu kurduğunu, gerekli önlemlerin alınması için çalışmalar yürütüldüğü bilgisini veren Saygı Öztürk, Torun'un "Durup dururken bunları niçin yapıyorsunuz?" sorusuna verdiği yanıtı aktardı.

Torun, yanıtında şunları söyledi:

"Sıkça duyumlar alıyoruz. Başkanlarımızı, belediyelerimizi sahipsiz bırakmayacağız. Hukuk Komisyonumuz, örneğin emniyetten gelindi, savcılık el koydu, teftiş başlatıldı ilk ne yapacak? Hangi işlemleri yapacak, belge verirken ne yapacak? İlk kimi arayacak gibi süreçleri kendilerine anlatıyoruz. Bir belge istediğinde, kopyasını almadan vermemelerini söylüyoruz. Girilebilecek yerler veya girilemeyecek yerler anlatılıyor. El konulan bilgisayarların yedekleri alınmadığı için ilgisiz verilerin yüklendiği, belgelerin değiştirildiği dönemler yaşadık. Biz de tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol