Google Play Store
App Store

CHP Milletvekili Candan Yüceer’in soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sonucu 6 yaşındaki Tarık Demirhan'ın yaşamını yitirdiği tesisin AKP’li belediye tarafından yapıldığını, bakımlarının da belediyece üstlenildiğini bildirdi.

CHP'li Yüceer: ‘6 yaşındaki Tarık’ın ölümüne neden olan kale direğini AKP’li belediye yapmış’

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesindeki 13 Kasım İlköğretim Okulu'nun bahçesinde yer alan halı sahada oyun oynarken kale direğinin devrilmesi sonucu 6 yaşındaki Tarık Demirhan'ın yaşamını yitirmesine ilişkin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e yönelttiği soruları açıkladı. Bakan Özer, yanıtında tesisin AKP’li belediye tarafından yapıldığını, bakımlarının da belediyece üstlenildiğini bildirdi. Yüceer, "Milli Eğitim Bakanlığı, ‘spor tesislerini belediye yaptı, kontrol sorumluluğu da belediyelerin’ diyerek bu sorumluluktan kaçamaz" dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 13 Kasım İlköğretim Okulu'ndaki halı sahada oyun oynarken kale direğinin devrilmesi sonucunda yaşamını yitiren Tarık Demirhan'ın ölümünde ihmal olduğunu ifade ederek konuyu TBMM'nin gündemine taşımıştı.

Demirhan’ın ölümünün "kaza" denilerek geçiştirilemeyeceğini ifade eden Yüceer, Bakan Özer’e, "Halı saha tesisi okula teslim edilirken teknik usullere uygun olup olmadığına dair bir belge düzenlenmiş midir", "Halı saha tesisinin yapımı sırasında kale direklerinin teknik usule uygun olarak yapılıp yapılmadığı kontrol edilmiş midir" sorularını yöneltmişti.

Özer yanıtında, Demirhan’ın ölümünde sorumlulukları bulunan ilgililer hakkında Maarif Müfettişleri tarafından inceleme yapıldığını bildirdi.

Demirhan’ın ölümüne neden olan kale direğinin de bulunduğu tesisin idari ve teknik şartnamelerinin AKP’li Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapıldığını belirten Bakan Özer yanıtında, şu açıklamayı yaptı:

"Spor sahalarının Belediye tarafından okullara eğitim öğretime destek olmak amacıyla yapıldığı ve okulların kullanımına sunulduğu, yapılan tesislerin periyodik kontrollerinin Belediye tarafından yapıldığı, okullarda bulunan spor tesislerinin periyodik olarak okul müdürlükleri tarafından kontrollerinin de yapıldığı belirtilmektedir.”

“BAKANLIK BELEDİYE YETKİLİLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMALI”

Özer’in verdiği yanıtı değerlendiren CHP'li Yüceer, Demirhan’ın ölümüne neden olan tesisi yapan Süleymanpaşa Belediyesi yetkililerine ilişkin yargının hareket geçmesi gerektiğini, belediye tarafından farklı okullarda yapılan tesislerin denetlenerek çocuk ölümlerinin önüne geçilmesi gerektiğini belirten Yüceer’in açıklaması şöyle:

"Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 yaşındaki yavrumuz Tarık Demirhan’ın ölümüne neden olan tesisin AKP’li Süleymanpaşa Belediyesi tarafından yapıldığını, periyodik kontrol sorumluluğunun da yine belediyede olduğunu söyledi. Yavrumuzun bu şekilde ölmesi kaza olarak geçiştirilemez ve burada bir ihmal söz konusudur. AKP’li Süleymanpaşa Belediyesi tarafından yaptırılan 28 spor sahası ve spor tesislerinin açılışları hala devam ediyor. Bu açılışlarda Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’e AKP’li Tekirdağ milletvekilleri de eşlik ediyor. Başka çocuklarımızın ölmemesi, canlarımızın yitmemesi için başta belediye yetkilileri olmak üzere ihmali bulunanların tamamı yargı önünde hesap vermelidir. Milli Eğitim Bakanlığı, 6 yaşındaki yavrumuzun ölümünde sorumluluğu bulunan belediye yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmalı, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından farklı okullara da yapılan tesisler denetlenmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı, ‘spor tesislerini belediye yaptı, kontrol sorumluluğu da belediyelerin’ diyerek bu sorumluluktan kaçamaz. Okullar, çocuklarımızın kendilerini en güvende hissedecekleri yerler olmalıdır. Bunu sağlayacak olan kurum da Milli Eğitim Bakanlığı’dır."

(ANKA)