birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 28.11.2019 14:05

CHP'liler Ulaştırma Bakanı Turhan'ı tren kazalarının fotoğraflarıyla karşıladılar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı afiş ve dövizlerle dün protesto eden CHP milletvekilleri bugün de Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan'ı ellerinde tren kazalarının fotoğraflarıyla karşıladı

CHP'liler Ulaştırma Bakanı Turhan'ı tren kazalarının fotoğraflarıyla karşıladılar


Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçesi görüşülüyor. Bakan Cahit Turhan toplantı salonuna gelmeden önce CHP milletvekilleri tren kazaları ile ilgili fotoğraflarla bakanı beklemeye başladı.

Yaşanan tren kazalarının sorumlularının yargılanması gerektiğini belirten CHP’lilere AKP İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar “Her gün istismar siyaseti yapıyorlar, bir gün intiharla ilgili, bir gün Allah’ın rahmetine kavuşmuş vatandaşlarımızla ilgili. Kazalar her yerde oluyor” diye yanıt verdi. CHP’liler, Yaşar Kırkpınar’a tepki gösterdi.

CHP milletvekilleri dün de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı ellerinde taşıdıkları dövizlerle protesto etmişti.

MISRA ÖZ SEL'İN MEKTUBU OKUNDU

Çorlu Tren Katliamı'nda oğlu Oğuz Arda Sel'i kaybeden Mısra Öz Sel, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan'a mektup gönderdi. HDP Diyarbakır Milletvekili'nin görüşmeler sırasında okuduğu mektup Anne Sel, TCDD'deki ihmalleri sıralayarak “İhmallerden dolayı daha kaç Oğuz Arda bu hayattan koparılsın?” diye sordu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Mısra Öz Sel'in Bakan Cahit Turhan'a hitaben kaleme aldığı mesajı muhatabına iletti.

Paylan, Sel'in Ulaştırma Bakanına yönelik soruları da içeren mesajı komisyonda okudu. Sel, mektubunda, "11 ay önce TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğunuz yarım saatlik açıklamada, 'Odaklandığımız nokta insan hayatı ve güvenliktir' demiştiniz. Çorlu ve Ankara kazasından sonra da demir yollarında kaza oldu. En son iki makinist öldü. İnsan hayatı ile odaklandığınız güvenlik önlemleri nelerdir?” diye sordu.

İHMALLERİ TEK TEK SIRALADI

12 Haziran günü Meclis'te Çorlu Tren Katliamı Araştırılsın önergesinin reddedildiğini hatırlatan Sel, koskoca TCDD'nin menfez bakım ve kontrollerini elle ve gözle yaptığını, 700 kilometrelik hattan bir kişinin sorumlu olduğunu, yol bekçilerinin çıkartıldığını, 'ödenek yok' diye arızalı menfezlerin onarımı için açılan ihalelerin iptal edildiğini anlattı. Sel, meteoroloji raporlarını değerlendirebilecek yetkinlikte kimsenin kurumda bulunmadığını da söyledi.

'YÖNETİCİLERİN YARGILANMASINA İZİN VERECEK MİSİNİZ?"

Sel, mektubuna şöyle devam etti:

“500 günden bu yana insan güvenliği için ne yaptınız? Eksiklerin bir kısmını burada size söylüyorum daha fazlasını siz biliyorsunuz. 'Kapsamlıca araştırılıyor' dediğiniz araştırmanızda bunların farkında değil misiniz? Çorlu Katliamı duruşmasında bir demiryolu işçisine mi yüklenecek tüm bu eksikler? Bu eksiklerden sorumlu olduğu apaçık ortada olan TCDD üst yönetimi İsa Apaydın ve diğer yöneticilerin yargılanmasına izin verecek misiniz? Gerçek adaletin var olduğuna ilişkin sözlerinizi, 25 kişinin ölümünden sorumlu olanların yargı önüne çıkarılması ile ilgili tavrınızdan göreceğiz. Ancak o zaman 7’si çocuk 25 kişinin vebalinden kurtulabilirsiniz. Söyler misiniz; Oğuz Arda evladımı kara toprağa koyanların yanına kâr mı kalsın? İhmallerden dolayı daha kaç Oğuz Arda bu hayattan koparılsın? Vicdana ve liyakatli hizmete davet ediyorum sizleri!"

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız