CHP’li Milletvekilleri Suriyeli sığınmacılarla ilgili TBMM'de genel görüşme açılmasını istedi. TBMM Başkanlığı'na görüşme önergesi veren Milletvekilleri, Suriye yönetimi ile görüşülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: ANKA
CHP, sığınmacılarla ilgili TBMM'de görüşme önergesi verdi: Suriye yönetimiyle anlaşmaya gidilsin
Fotoğraf: AA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 23 Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmeleri için Suriye yönetimi ile anlaşılması konusunun görüşülmesi talebiyle genel görüşme önergesi verdi.

Önergede; Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen el Safedi ile yaptığı görüşmede Suriyeli sığınmacıların vatanlarına dönüşünün kendileri için öncelik olduğunu ifade ettiği ve Safedi’nin ise Suriyelilerin dönüşüne katkıda bulunan ikili alanlarda Şam hükümeti ile çalışma konusunda anlaşma sağladıklarını belirttiği aktarıldı.

Suriye ile Ürdün’ün sığınmacıların geri dönüşü için anlaşmasının Türkiye açısından değerlendirilmesi gerektiğinin kaydedildiği önerge metninde Suriye yönetimi ile görüşülmesi gerektiği kaydedildi. 

Önerge metninde yer alan ifadeler şu şekilde: 

“İzlediği yanlış politikalarla Türkiye’yi dünyanın en fazla sığınmacı, göçmen ve kaçkın barındıran ülkesi haline getiren AKP iktidarının halen ders almadığı görülmektedir. Türkiye’nin de Ürdün’ün izlediği politikaya benzer şekilde topraklarımızdaki Suriyeli sığınmacıların kendi ülkelerine dönüşü noktasında Suriye Devleti ile ivedilikle anlaşmaya varması, her karış toprağı şehit kanıyla sulanmış cennet vatanımız açısından kritik öneme sahiptir. AKP iktidarının, kendi gettolarını oluşturan Suriyeli sığınmacıların ülkemizde kalıcı kılınması yönündeki projelerden vazgeçmesi gerekmektedir. TBMM Genel Kurulu’nda bir genel görüşme açılarak, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların dönüşü için Suriye yönetimiyle anlaşma yoluna gidilmesi konusunun ivedilikle masaya yatırılması gerekmektedir.”