birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 24.01.2020 16:16

CHP Şişli ilçe binasında eylem yapan 5 kişinin 7.5 yıla kadar hapsi istendi

Şişli Halasgargazi Caddesi'nde bulunan CHP Şişli ilçe binasında eylem yapan 5 kişinin 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapsi istendi

CHP Şişli ilçe binasında eylem yapan 5 kişinin 7.5 yıla kadar hapsi istendi

Şişli'de bulunan CHP İlçe Binası'nda eylem yaparak camlarına pankart asan 5 kişiye "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, 16 Ekim 2019 günü sabah saatlerinde Şişli CHP İlçe Başkanlığı'ndan güvenlik güçlerine ilçe binasının 'çeşitli şahıslarca işgal edildiğinin ihbar edildiği' ifadelerine yer verildi.

CAMLARA PANKART ASTILAR

İddianamede, eylemcilerden Ali D., Can Ç., Gamze T. ve Hüseyin Y.'nin CHP binasına girdikleri kaydedildi. Diğer eylemciler Murat Pincan Y. ve Nupelda Ç.'nin ise parti binası önünde kalarak çekim yapmaya başladıkları belirtildi.

Yukarı çıkan eylemcilerin, parti binasındaki görevlileri binayı boşaltmaları yönünde uyardıkları ve görevlileri binanın dışına çıkarttıkları ifade edildi. Şüphelilerin sırt çantalarında ve yanlarında getirmiş oldukları pankartları parti binasının ön tarafından görünecek şekilde camlara astıkları kaydedilen iddianamede, ihbar üzerine gelen güvenlik görevlilerinin önce parti binasında olan iki eylemciyi, daha sonra diğer eylemcileri yakaladıkları anlatıldı.

İddianamede, pankart asan eylemcilerden Hüseyin Y.'nin ise halen firari olduğu kaydedildi. İddianamede, 'şüphelilerin örgütsel çağrı niteliğindeki talimatlara uyarak bu eylemi gerçekleştirdikleri, bu eylemi de kendi sosyal medyalarında yayınladıkları'ifadelerine yer verildi.

AĞIR CEZADA YARGILANACAKLAR

Eylemciler Ali D., Can Ç., Gamze T., Murat Pircan Y. ve Nupelda Ç.'nin "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapisler cezalandırılmaları talep edildi. Eylemciler, önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

DHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız