CHP Sözcüsü Deniz Yücel, Halifeliğin kaldırılmasının yıldönümünde yaptığı yazılı açıklamada İzmir'de öğrencilerin Menemen olaylarının planlayıcılarından birisi olan Esad Erbili'nin mezarına götürülmesini eleştirdi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise “Laiklikten milim sapmayacağız” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi
CHP’den halifeliğin kaldırılmasının yıldönümünde açıklama
Fotoğraf: AA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel, halifeliğin kaldırılmasının yıldönümünde yazılı açıklama yaptı.

Yücel, İzmir'de öğrencilerin Menemen olaylarının planlayıcılarından birisi olan Esad Erbili'nin mezarına götürülmesinin bu anlamlı günlere denk getirilmesine tepki gösterdi.

Yücel "3 Mart 1924’te üç önemli yasa mecliste kabul edildi. Bunlar Hilafetin kaldırılması, Şeriye ve Evkaf Vekâleti ile Harbiye Vekâleti’nin kaldırılması ve Tevhidi Tedrisat Kanunu’nun kabul edilmesinin 100. yıl dönümüdür. Her biri devrim niteliğindedir. Her biri, halkın  beyinlerini bağlayan zincirlerin kırılıp atılmasıdır" dedi.

Yücel, “İzmir'de yaşananlar gerici bir ayaklanmadır. Bu sözde müdür ve yetkililer günümüzün Derviş Memedleri ve Atatürk devrimleri karşıtlarıdır" diye konuştu. 

“GÜNÜMÜZÜN DERVİŞ MEMEDLERİ…”

“Cumhuriyete, aydınlanmaya, çağdaşlaşmaya karşı çıkan gerici zihniyet, 94 yıl önce Menemen'de Cumhuriyetimizin öğretmeni Teğmen Kubilay’ı şehit etti” diyen Yücel, şu ifadeleri kullandı:

“İzmir'de çocukları gerici isyanın liderlerinden olan ve öğretmen asteğmen Kubilay'ın şehit edilmesine yol açan birisinin mezarına götürdüler. Okul yönetimi ve il, ilçe milli eğitim müdürlüğü açıkça suç işlemiş ve Anayasa'ya karşı gelmişlerdir. Bu sözde müdür ve yetkililer günümüzün Derviş Memedleri ve Atatürk devrimleri karşıtlarıdır. Tam da Hilafetin kaldırılışıyla aynı günlere denk getirilen bu karanlık ziyaretin manası ve amacı bellidir.

Bugün aynı zihniyeti temsil eden bir avuç gerici, Mustafa Kemal Atatürk'e, O'nun devrimlerine ve ilkelerine saldırıyor. Tarikat ve cemaatlerle yol yürüyenler ülkenin her köşesine çağdışı fikirlerini empoze etmeye çalışıyor. Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunu işgal eden zat da, buna öncülük ediyor. Cumhuriyet karşıtlarının türbeleri dershaneye dönüştürülüyor, tazecik beyinler karanlık düşüncelerle zehirlenmeye çalışılıyor.

Atatürk devrimlerinin ve Cumhuriyet kazanımlarını savunucusu ve mirasçısı olan Cumhuriyet Halk Partisi, laikliği hedef alan, Cumhuriyete başkaldırı niteliğindeki bu uygulamalara şiddetle karşı çıkacaktır. Devrim şehidimiz Kubilay ve arkadaşlarının mirasçısı Menemenliler de bu karanlık zihniyete gereken dersi verecektir.”

“LAİKLİKTEN MİLİM SAPMAYACAĞIZ”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise sosyal medya platformu X’te yaptığı paylaşımda “Türkiye'de laiklik ilkesine temel oluşturan 3 devrim yasasının kabulünün 100'üncü yıldönümünü kutluyoruz. Laiklik ilkesinden, Cumhuriyet devrimlerinden, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği çağdaşlaşma ülküsünden milim sapmayacağız” ifadelerini kullandı.