birgün

19° AÇIK

Çiftçinin enflasyonu yazın da düşmüyor

Hasat zamanlarının başlamasıyla birlikte tüketici fiyatlarda üretici ise maliyetlerde düşüş bekliyor. Ancak meyve sebzede beklenen düşüş olmuyor.

EKONOMİ 19.07.2022 06:51
Çiftçinin enflasyonu yazın da düşmüyor Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

EKONOMİ SERVİSİ

Yaz aylarında düşmesi beklenen meyve sebze fiyatlarında beklenen hareketlilik yaşanmıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) çiftçinin sattığı ürünlerin ilk el satış fiyatlarındaki değişimleri izlemek amacıyla hesaplanan Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi’nin (Tarım-ÜFE) 2022 yılı haziran ayına ait verilerini açıkladı. Çiftçinin enflasyonu haziran ayında yüzde 148,9 oldu.

Endeks bir önceki ay yüzde 154,97 artışla rekor kırmıştı. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte artışın bir miktar hız kestiği görülse de bir önceki yıla göre fiyat artışlarının çok yüksek olduğu dikkat çekti. Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 64,63 ile diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler ve yüzde 70,00 ile koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 277,14 ile lifli bitkiler ve yüzde 184,99 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu.

Bir önceki aya göre azalışın yüksek olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 23,82 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular ve yüzde 21,74 ile yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyveler oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt grup ise yüzde 29,01 ile yağlı meyveler ve yüzde 23,11 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu.

Haziran 2022'de, endekste kapsanan 82 maddeden, 23 maddenin ortalama fiyatında azalış, 56 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşirken, 3 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol