Çiğli Tramvayı’nın temeli atıldı, Buca Metrosu sırada: İzmir demir  ağlarla örülüyor

BirGün Ege

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) raylı sistem yatırımlarına bir halka daha ekledi. Çiğli trafiğine nefes aldıracak, bu bölgedeki hastane, üniversite ve sanayiye ulaşımı kolaylaştıracak 11 kilometrelik Çiğli Tramvay hattının temeli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı törenle atıldı. İki yılın sonunda Çiğli Tramvayı'nın kurdelesini keseceklerini, yüzde 72'si tamamlanan F. Altay-Narlıdere metrosunun da kısa sürede hizmete gireceğini belirten Kılıçdaroğlu, Buca metrosunun yapımı için de İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 15 Şubat'ta ihale ilanına çıkacağının duyurdu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, 414 milyon 182 bin liralık yatırımla sözleşmesi imzalanan Çiğli Tramvayı'nın temelini atmanın mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını belirterek hattın Çiğli halkına hızlı, alternatifli ve konforlu toplu ulaşım kolaylığı sağlayacağına işaret etti. Çiğli Tramvay ihalesinde bir ilki gerçekleştirerek yüklenici firmaya yeni mezun mühendis ve mimar istihdam etme zorunluluğu getirdiklerini hatırlatan Soyer, "Bu örnek uygulamamız sayesinde yeni mezun gençlerimizin mesleki kariyerlerine adım atmaları konusunda önemli bir katkı sağlamış olduk. İBB bundan sonraki ihalelerde bu uygulamaya devam edecek" dedi.

YENİ METRO VE TRAMVAY HATTI

Cumhuriyetin 100. yılının kutlanacağı 2023'te Çiğli Tramvayı'nı İzmirlilerin hizmetine sunacaklarını açıklayan Soyer, "Böylece görev süremin ilk dört yılında toplamda 18,5 kilometrelik yeni metro ve tramvay hatlarını İzmir'in raylı sistem ağına dahil edeceğiz. Bunun sevinci ve gururunu da paylaşmak istiyorum. Karabağlar-Gaziemir Metrosu uygulama projemiz ile ilgili güzergâh çalışmaları tamamlanıp ön projeler onaylandı. Halkapınar'dan Adnan Menderes Havalimanı'na uzanacak bu hat Yenişehir, Basmane, Çankaya, Eşrefpaşa, Karabağlar ve Gaziemir güzergâhını izleyecek. 28 kilometre ile kentin en uzun metro hattı olacak bu hat yoğun konut alanlarının yanı sıra Sarnıç, ESBAŞ, Fuar İzmir, Kemeraltı ve Gıda Çarşısı gibi önemli iş merkezlerini de birbirine bağlayacak. 'İzmir’i demir ağlarla öreceğiz' demiştik. İzmir halkına verdiğimiz bu sözü bir bir yerine getirmenin onurunu yaşıyoruz" dedi.