Google Play Store
App Store

CHP eski İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner öncülüğünde bir araya gelen Gelecek İçin Biz grubu, seçim sonuçlarına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada seçimlerin kaybedildiği vurgulanarak "Yenilginin faturasının depremzedelere, Kürt seçmene, sığınmacılara ve seçmene çıkaran yaklaşımları da kabul edilemez buluyoruz" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Haber Merkezi
Cihaner’in kurucusu olduğu Gelecek İçin Biz: Gereğini yapın, sorumluluk almaya hazırız

CHP eski İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner öncülüğünde bir araya gelen Gelecek İçin Biz hareketi, seçim sonuçları hakkında yayınladığı açıklamada CHP yönetimini sorumluluk almaya çağırdı.

Kaybedilen seçimler için "cumhuriyet döneminin en önemli seçimi" nitelemesi yapılırken "Israrla kongrelerin ve kurultayın ertelenmesi, zamana yayılması parti geleneklerine ve hukukuna aykırıdır" mesajı paylaşıldı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Cumhuriyet döneminin en önemli seçimi olarak gördüğümüz 2023 milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimini geride bıraktık. Sürecin detaylı ve soğukkanlı değerlendirilmesi mutlaka yapılacaktır. Ancak şu tespitler yapılabilir:

Cumhurbaşkanlığı seçimi kaybedilmiştir.

Partimiz, tüm elverişli koşullara rağmen ve kazanılması muhakkak bir seçimde oyunu arttıramamış ve TBMM’nde daha az milletvekili ile temsil edilecektir.

AKP/MHP ve destekçisi partiler TBMM çoğunluğunu elde etmişlerdir.

AKP/MHP iktidarına karşı yeni bir 'merkez sağ inşası' taktiği tutmamıştır.

Partimiz açısından ortaya çıkan tablo net bir yenilgidir. Kaybedilen yalnızca bir seçim değil geleceğe duyulan umutlar olmuştur. Geriye geniş kesimleri etkileyen bir güvensizlik kalmıştır. Ancak bu tabloya rağmen sürecin karar alıcıları ve destekleyenler bir özeleştiri yapmak ve sorumluluk almak yerine sonucu bir başarı olarak kabul ettirmeye çalışmaktadırlar. Yalnızca seçim günü iletişimi ve seçim güvenliğindeki hatalar bile tek bir istifaya indirgenemeyecek boyuttadır.

Milletvekili listelerinin belirlenmesinden özellikle ikinci tur ittifak politikalarına, parti içi demokratik mekanizmaların yok edilmesinden örgütlerin hukuksuzca görevden alınmasına/istifa ettirilmesine, ideolojisizlikten siyasetin kampanyaya indirgenmesine, sağın boş alkışlarını alan “değişimlerden” danışman siyasetine kadar bir dizi yanlış yok sayılmaktadır. 

Bu hataların muhasebesi yapılmadan, sorumlulardan siyaseten hesap sormadan bir “değişim” gerçekleştirilemez. Hele hele hatalarda payı olanlar tarafından hiç gerçekleştirilemez. 

Parti yönetiminin önümüzdeki yerel seçimleri bahane ederek aynı politikalar ve kadrolarla devam etme eğiliminde olduğu anlaşılmaktadır. Bu tutum yerel seçimlerin de başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olacaktır. Sorunların ve tartışmaların “seçim öncesi, şimdi yeri ve zamanı değil” denilerek halı altına süpürülmesi, bilinçli ve kaybettiren bir taktik olarak kullanılmaktadır. Partililerimiz bu yaklaşıma prim vermemelidir.

Bu arada yenilginin faturasının depremzedelere, Kürt seçmene, sığınmacılara ve seçmene çıkaran yaklaşımları da kabul edilemez buluyoruz. 

Sonuç sadece yarışın adaletsizliğine indirgenemez. Parti karar alıcılarının “yığınakta yaptıkları hatalar” bu sonuçta asıl belirleyendir.

Tüm siyasi partiler seçim sürecinde ve sonrasında kurultaylarını yapmışken durum değerlendirmesi için bile ısrarla kongrelerin ve kurultayın ertelenmesi, zamana yayılması parti geleneklerine ve hukukuna aykırıdır. 

Bu tespitler ışığında;

Tüm karar alıcıları sorumluluk almaya ve siyasi gereğini yapmaya davet ediyoruz.
Güçlü bir şekilde şunu da vurgulamak isteriz; Partimizin ve ülkemizin birikimi en büyük umudumuzdur. Mücadeleye ve sorumluluk almaya hazırız. Geçmişi biz kurduk geleceği de biz inşa edebiliriz."

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke'nin de kurucuları arasında yer aldığı Gelecek İçin Biz hareketi, 2018'deki seçimlerin kaybedilmesinin ardından da parti örgütüne olağanüstü kongre çağrısı yapmıştı.