Çiller’e ‘bayram’ hediyesi verildi!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen eski Başbakanlardan Tansu Çiller’e ait arazinin de aralarında bulunduğu, Sarıyer Kısırkaya’daki 60 parseli kapsayan bölgenin imar planları değiştirildi.

Askıya çıkan planların açıklama raporuna göre, 60 parseli kapsayan bölge 273 bin 256 metrekareyi kapsıyor.

Odatv’de yer alan habere göre, Karadeniz kıyısında bulunan arazi yeni İstanbul Havalimanı’nın yaklaşık 20 kilometre doğusunda, Kilyos Plajı’nın ise yaklaşık 5 kilometre batısında yer alıyor. Açıklama raporunda yer alan bilgilere göre yapılan plan değişikliği ile konut, ticaret, turizm ve günübirlik tesis alanı yaklaşık yüzde 20 oranında artırıldı. Yürürlükteki planlara göre 137 bin 542 metrekare olan konut alanı, ticaret+turizm+konut+günübirlik tesis alanı olmak üzere 162 bin889 metrekareye çıkarıldı. Buna karşın yürürlükteki planlarda 93 bin 769 metrekare olan park alanı 67 bin 528 metrekareye, 38 bin 411 metrekare olan yol alanı 35 bin 108 metrekareye, 3 bin 292 metrekare olan ibadet alanı bin 435 metrekareye düşürüldü. 

Plana ayrıca 4 bin 126 metrekarelik eğitim alanı eklendi. Açıklama, raporunun ekleri arasında yer alan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat imzasıyla gönderilen yazıda ise imar planının İBB tarafından hazırlanmasının uygun olacağı belirtildi. Öte yandan İBB yetkilileri, askıya çıkan planların, zamanında İBB tarafından hazırlanan planlardaki yapılaşmayı kat kat aşan yapılaşma hakkı verildiğini belirterek, “Bu plan değişikliğine itiraz edeceğiz” dedi.

EN BÜYÜK PARSEL ÇİLLER'İN

Plan değişikliği açıklama raporunda yer alan bilgilere göre, planlama alanı içinde toplam 60 adet parsel bulunuyor. Bu parsellerin 49’u şahıs, 10’u Maliye Hazinesi, biri ise Sarıyer Belediyesi’ne ait. 19 bin 300 metrekare büyüklüğünde olan parsel, eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in mülkiyetinde bulunuyor. Yeni planlamaya göre söz konusu 29 nolu parsel ticaret+turizm+konut bölgesinde yer alıyor.