birgün

25° AZ BULUTLU

Çin'in Paris Büyükelçisi: Tayvan'a askeri operasyon ihtimali var

Çin'in Paris Büyükelçisi Lu Shaye, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesinin "çok fazla tehlike ve kriz yarattığını" ve "gereksiz provokasyon" olduğu ifade etti. Shaye, Tayvan'a askeri operasyon ihtimalinin bulunduğunu belirterek, bunun Tayvanlılara karşı bir operasyon olmayacağını söyledi.

DÜNYA 05.08.2022 16:55
Çin'in Paris Büyükelçisi: Tayvan'a askeri operasyon ihtimali var Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin ziyaretinin ardından Tayvan çevresinde geniş çaplı askeri tatbikat başlatmıştı
Abone Ol google-news

Çin'in Paris Büyükelçisi Lu Shaye, Tayvan'a askeri operasyon ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

Fransız BFMTV kanalının konuğu olan Lu, Tayvan ile ilgili son dönemde yaşanan gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çin'in Tayvan'a askeri operasyon ihtimalinin bulunduğunu ifade eden Lu, bunun Tayvanlılara karşı bir operasyon olmayacağını söyledi.

Lu, Tayvan'da halkın beyninin yıkandığını iddia ederek, "Birleşmeden sonra, yeniden eğiteceğiz. Eminim ki o zaman Tayvan nüfusu yine birleşme taraftarı olacak. (Tayvanlılar) yine vatansever olacak" ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine gazetecinin "Tehdit yoluyla mı?" sorusuna Lu, "Tehditle değil yeniden eğitimle" diye cevap verdi.

Lu, 20 yıl önce Tayvanlıların çoğunlukla Tayvan'ın Çin topraklarına yeniden katılmasından yana olduklarını belirterek, "Demokratik İlerici Parti'nin (DPP) çok fazla Çin karşıtı propagandası yapması" nedeniyle bugün adadakilerin buna karşı çıktığını ileri sürdü.

PELOSİ'NİN ZİYARETİNE TEPKİ

Lu, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesinin "çok fazla tehlike ve kriz yarattığını" ve "gereksiz provokasyon" olduğu değerlendirmesinde bulundu.

"Tansiyonu" artıranın Çin değil Pelosi'nin ziyareti olduğuna belirten Lu, bu provokasyona cevap verdiklerini kaydetti.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol