birgün

16° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 23.01.2020 11:13

Çin’in Wuhan şehri, virüs nedeniyle karantinaya alındı

Çin’in Wuhan şehrinin koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla karantina altına alındığı açıklandı. Ayrıca bugün yerel saat ile 10:00 itibariyle tüm toplu taşıma askıya alındı

Çin’in Wuhan şehri, virüs nedeniyle karantinaya alındı

Çin’de Wuhan şehrinde baş gösteren koronavirüsün (coronavirus, 2019 - nCoV) yayılmasını engellemek için şehir karantinaya alındı. İlaçlama, toplu taşımanın askıya alınması, şehir sakinlerine halka açık mekanlarda maske takmaları çağrısı gibi bir dizi önlemler alındı.

TOPLU TAŞIMA SEFERLERİ DURDURULDU

Çin Ulaştırma Bakanlığı, koronavirüs salgınının yaşandığı Wuhan kentine tüm toplu taşıma seferlerini durdurdu.

Bakanlıktan yayımlanan acil uyarıda, kararın Hubei eyaletinin başkenti Wuhan'a planlanan tüm otobüs ve feribot seferlerini kapsadığı belirtilerek, kent sakinlerinden "özel bir sebep olmadan" şehri terk etmemeleri istendi.

Uyarıda ayrıca şehirden transit geçen toplu taşıma araçlarının da güzergahlarını değiştireceği vurgulandı.

ŞEHİR SAKİNLERİNE MASKE TAKMA ÇAĞRISI

Yetkililerin önlem olarak alınan tedbirleri yayımladığı bildiride şehir sakinlerinin, belirli nedenler harici şehri terk etmemeleri, halka açık mekânlarda maske takması gerektiği belirtildi. Ayrıca, uyarıyı dikkate almayanların ilgili kanunlara göre cezalandıracağı da uyarısı da bildiride yer aldı.

GRUP TURLARI ASKIYA ALINDI

Öte yandan, Wuhan’da 8 Şubat’a kadar yerel turizm ajanları tarafından ayarlanan tüm grup turları askıya alındı ve ajansların 30 Ocak’tan sonra planlanmış tüm grup turlarını iptal etmesi talep edildi. Ek olarak, turistik yerlerde ve yıldızlı otellerde tüm büyük ölçüdeki aktivitelerin askıya alınması da talep edildi.

Dün yerel saat ile 20:00 itibariyle Wuhan’ın bulunduğu Hubei eyaletinde toplamda 444 vaka ve virüs nedeniyle 17 ölüm bildirildi. Teyit edilen vakalar arasında 399 hasta hastanede tedavi görüyor, bunlardan 71’inin durumu ağır, 24’ünün durumu ise kritik.

Ülke genelinde, 17 kişi hayatını kaybetti ve ülkenin il düzeyindeki 25 bölgesinde de 571 vaka teyit edildi. Ayrıca haberde Hong Kong, Makao, Tayvan, ABD, Japonya, Güney Kore ve Tayland’da da teyit edilmiş vakaların bildirildiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Virüsten kaynaklanan salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını ortaya koyduğunu ifade etmişti.

Hong Konglu uzmanlar, virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü de belirtmişti.

Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland'da da bu hastalığın belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız