birgün

24° AÇIK

DÜNYA 30.05.2020 18:26

Çin: Koronavirüs aşısını yıl sonunda piyasaya sürebiliriz

Wuhan Biyolojik Ürünler Enstitüsü ve Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü'nde deneylerden sorumlu resmi idari birim koronavirüs aşısının bu yılın sonu ya da 2021 yılının başı itibariyle piyasaya sürülmeye hazır olabileceğini kaydetti

Çin: Koronavirüs aşısını yıl sonunda piyasaya sürebiliriz

Çin'den yapılan resmi bir açıklamada, ülkede sürdürülen Corona virüsü aşı çalışmaları sonucunda bu yılın sonu itibariyle aşının piyasaya sürülebileceği belirtildi.

Wuhan Biyolojik Ürünler Enstitüsü ve Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü'nde yürütülen bilimsel deneylerde 2 binden fazla kişiye aşı yapıldı. Çin sosyal medya platformu WeChat üzerinden, deneylerin denetiminden sorumlu resmi idari birimin hesabından yapılan açıklamada, aşının bu yılın sonu ya da 2021 yılının başı itibariyle piyasaya sürülmeye hazır olabileceği kaydedildi.

Aşı denemelerinin yürütüldüğü her iki kurum da devlete bağlı ilaç şirketi Sinopharm ile işbirliği içinde. İki kurum da aşı denemelerinde ikinci aşamaya girmiş bulunuyor.

Açıklamaya göre, Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü yıllık 100 milyon ila 120 milyon dozda aşı üretme kapasitesine sahip olacak.

Çin'de halen insanlar üzerinde klinik deney aşamasında 5 Corona virüsü aşısı üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız