birgün

14° PARÇALI AZ BULUTLU

Cinsel istismardan 22,5 yıl hapis cezasına çarptırılan sanığa, istinaftan beraat!

Denizli'de o dönem 9 yaşında olan torunu Y.S'ye cinsel istismarda bulunmaktan yargılandığı davada 22,5 yıl hapis cezasına çarptırılan H.S isimli erkeğe verilen ceza, mahkeme heyetinin "çocuğun yaşı itibarıyla önceden kurgulayarak sanığa iftira atmasının mümkün olmadığı' beyanına rağmen bozuldu. İstinaf, H.S.'nin beraatine ve tahliyesine karar verdi.

GÜNCEL 04.04.2022 11:23
Cinsel istismardan 22,5 yıl hapis cezasına çarptırılan sanığa, istinaftan beraat!
Abone Ol google-news

Denizli'nin Çivril ilçesinde o dönem 9 yaşında olan torunu Y.S.'ye cinsel istismarda bulunmaktan yargılandığı davada 22,5 yıl hapis cezasına çarptırılan 58 yaşındaki H.S., itiraz üzerine bir üst mahkeme olan Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6'ncı Ceza Dairesi’nde 'yeterli delil yok' gerekçesiyle beraat etti.

Çivril’de geçen yıl haziran ayında Y.S., annesi Ö.S.’ye, dedesi H.S.’nin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Kızının anlattıklarının ses kaydını alan Ö.S., 25 Haziran günü şikayetçi oldu. Gözaltına alınan H.S, tutuklanarak cezaevine evine gönderildi. Çocuk İzlem Merkezi'nde ifadesi alınan Y.S., dedesinin kendisini istismarda maruz bıraktığını bunu yaparken de "Kimseye söyleme aramızda" dediğini anlattı. Olayla ilgili H.S. hakkında, 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan dava açıldı.

MAHKEME ÇOCUĞUN YAŞINA DİKKAT ÇEKTİ: KURGULAYARAK İFTİRA ATMASI MÜMKÜN DEĞİL

Yargılamada verilen mütalaada savcı, o dönem 9 yaşında olan Y.S.'nin, yaşı itibarıyla önceden kurgulayarak sanığa iftira atmasının mümkün olmadığının altını çizdi ve sanığın 10 yıldan az olmamak şartıyla cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, torununu zincirleme biçimde istismarda bulunduğu gerekçesiyle geçen yıl ekim ayında görülen karar duruşmasında H.S.'yi 22,5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

DOSYA İSTİNAFA GİTTİ

Tarafların itirazları üzerine dosya istinafa taşındı. Dosyayı inceleyen Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6'ncı Ceza Dairesi, duruşma açılmasına karar verdi. Sanık H.S., burada verdiği ifadede, yerel mahkemede olduğu gibi üzerine atılı suçlamayı reddetti ve beraatini talep etti. Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) huzurunda alınan ifadesinde Y.S., yerel mahkemede söylediklerini tekrarladı.

'SOMUT VE YETERLİ DELİL YOK'

İfadelerin ardından mütalaasını veren savcı, sanığın beraatine karar verilmesini talep etti. Kararını açıklayan 6'ncı Ceza Dairesi, sanığın üzerine atılı suçu işlediğine dair iddialar ve ifadelerin, sanığın mahkumiyetini gerektirecek ölçüde 'somut ve yeterli delil bulunmadığı' gerekçesiyleyerel mahkemenin kararının kaldırılmasına ve H.S'nin beraatine ve tahliyesine oy çokluğuyla karar verdi. Söz konusu karara karşı oy veren üyenin, çocuğun istismarı ayrıntılarıyla anlattığı ve çelişki olmadığını düşünerek beraat kararına karşıt oy verdiği belirtildi. İstinafın verdiği beraat kararının ardından Y.S'nin avukatları Yargıtay'a itiraz dilekçesi yazdı.

DHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol