birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Cinsel saldırı suçundan hüküm giyen Prof. Dr. Hasan Bilgili hakkında meslekten men kararı

Ankara'da, veteriner hekim Ç.B.'ye 'cinsel saldırıda bulunmak' suçundan yargılandığı davada 9 yıl hapis cezasına çarptırılan Prof. Dr. Hasan Bilgili'nin meslekten men edilmesi ve diplomasına el konulması için karar alındı. Karar, onaylaması için Türkiye Veteriner Hekimler Birliği'ne gönderildi.

GÜNCEL 06.09.2022 12:24
Cinsel saldırı suçundan hüküm giyen Prof. Dr. Hasan Bilgili hakkında meslekten men kararı
Abone Ol google-news

Ankara Veterinerler Odası, sahibi olduğu hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekim 23 yaşındaki Ç.B.'ye cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla yargılanan ve 9 yıl hapse çarptırılan Prof. Dr. Hasan Bilgili'nin meslekten men edilmesi ve diplomasına el konulması için karar aldı. Oda, kararı onaylaması için dosyayı Türkiye Veteriner Hekimler Birliği'ne gönderdi.

Veteriner Prof. Dr. Hasan Bilgili, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde öğretim üyesi olduğu 2019 yılının Nisan ayında, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.'ye cinsel saldırıda bulunduğu için yargılandığı davada, tutuklandı. Bilgili, daha sonra savcılık tarafından resen tahliye edildi. İdari soruşturma kapsamında, üniversitedeki görevinden alınan Bilgili ile yardımcısı veteriner hekim S.D., hakkında 'nitelikli cinsel saldırı', 'cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma', 'tehdit' ve 'hakaret'; Ç.B.’nin olay sonrası götürüldüğü jinekolog Dr. H.Ş., hakkında da 'delilleri yok etmek' suçundan dava açıldı.

Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 22 Haziran’daki karar duruşmasında Hasan Bilgili, ‘cinsel saldırı’ suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, kararla birlikte Bilgili’nin tutuklanmasına hükmetti. Sanık S.D., ile H.Ş., ise beraat etti.

ANKARA VETERİNERLER ODASI MEN KARARI ALDI

Ankara Veterinerler Odası Yönetim Kurulu, Hasan Bilgili’nin hapis cezası almasının ardından durumu değerlendirmek için 28 Temmuz’da toplantı yaptı. Kurul toplantısının ardından Bilgili, Ankara Veterinerler Odası Haysiyet Divanı’na sevk edildi. Burada oy çokluğu ile alınan kararla Bilgili’nin, 6343 sayılı 'Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına İlişkin Kanun'un 6’ncı maddesine göre diplomasına el konulmasına ve meslekten men edilmesine karar verildi.

Oda, kararı onaylaması için dosyayı Türkiye Veteriner Hekimler Birliği'ne gönderdi. Türkiye Veterinerler Hekimler Birliği Yüksek Haysiyet Divanı’nın ilerleyen günlerde toplanarak kesin kararı vermesi bekleniyor.

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol