Konya'da Selçuk Üniversitesi, öğretim üyesi Ö.H.'nin, Prof. Dr. H.S.Ç. tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldığını söylemesinin ardından her iki akademisyeni de görevden uzaklaştırdı.

Cinsel saldırıya maruz bırakıldığını söyleyen akademisyen görevden uzaklaştırıldı

Konya'da Selçuk Üniversitesi, öğretim üyesi Ö.H.'nin, Prof. Dr. H.S.Ç. hakkında 'tehdit, şantaj ve tecavüz' suçlamasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmasının ardından idari soruşturma başlattı. DHA'nın aktardığına göre, Üniversite yönetimi, iki öğretim üyesini de görevden uzaklaştırdı.

Öğretim üyesi Ö.H., mart ayında Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek aynı fakültede görevli Prof. Dr. H.S.Ç. hakkında 'tehdit, şantaj ve tecavüz' suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Ö.H., suç duyurusunda yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"Selçuk Üniversitesinde akademisyen olarak görev yapmaktayım. H.S.Ç.'yi 20 yıldır tanırım. Aynı zamanda da meslektaşım olur. 2016 yılının Mart ayında duygusal anlamda bir yakınlaşmamız oldu. Daha sonra da kendisinden ayrılmaya karar verdim. H.S.Ç. bunu kabul etmedi. Elindeki fotoğraf ve videolarımı aileme, iş arkadaşlarıma ve tüm tanıdığım kişilere göndereceğini belirterek, tehdit ve şantajda bulundu. Bu tehdit ve şantajlara boyun eğerek H.S.Ç. ile olan ilişkimi devam ettirmek durumunda kaldım. 2016 Kasım ayında kongre için gittiğimiz Antalya'da kaldığımız otelde, 2017 Mayıs ayında Bursa'da katıldığımız bir kongre için kaldığımız otelde ve 2017 Temmuz ayında makam odasında olmak üzere toplamda 3 kez bana tecavüz etti. 2018 yılı Mayıs ayı içerisinde ilişkimi tamamen bitirdim. Ancak H.S.Ç. sürekli cep telefonundan arayarak, mesaj atarak, tehdit, hakaret ve şantajda bulunmaya devam etti. 2018 yılında eşimden de boşandım. Son olarak 2020 yılının Şubat ayında arayıp mesaj atmıştır. Bu zamana kadar korktuğum ve utandığım için polise gidemedim."

H.S.Ç. İDDİALARI REDDETTİ

Cumhuriyet Başsavcılığı'na avukatıyla birlikte savunma veren H.S.Ç., hakkındaki iddiaları kabul etmedi.

H.S.Ç, "Bir kimseye cinsel saldırıda, rızası dışında bir görüşmede, tehdit ve şantaj eyleminde olmadım. Ö.H.'den şikayetçiyim" dedi.

Olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

ÜNİVERSİTE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRDI

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü de iki öğretim üyesi hakkında idari soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında her ikisini de görevden uzaklaştırdı.