“Cinsel taciz”den ceza almasına rağmen derslere giriyor
Birgün Birgün Birgün Birgün
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Ana Bilim Dalı’nda eğitim alan iki kadın öğrenci, bir yıl önce araştırma görevlisi Emre Kuzulugil hakkında açtığı ‘cinsel taciz’ davasını kazandı. Ağrı 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, cinsel taciz suçundan hüküm kurarak, Kuzulugil’i 14 bin 932 TL adli para cezasına çarptırdı. Kadın […]

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Ana Bilim Dalı’nda eğitim alan iki kadın öğrenci, bir yıl önce araştırma görevlisi Emre Kuzulugil hakkında açtığı ‘cinsel taciz’ davasını kazandı. Ağrı 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, cinsel taciz suçundan hüküm kurarak, Kuzulugil’i 14 bin 932 TL adli para cezasına çarptırdı.

Kadın öğrenciler, cep telefonlarına Kuzulugil tarafından atılan cinsel içerikli mesajları mahkemeye delil olarak sundu. Mesaj gönderdiğini kabul eden Kuzulugil, daha önce yaptığı “Bu şahıslar ile ‘Güzelsin, sevgilin olmak isterim’ gibi yazışmalarım olmuştur. Ancak bu yazışmalarım alkol etkisi altında yazılmıştır” savunması yaptı. Buna ek olarak ise öğrencilerin dersten kaldığı için bu yola başvurduğunu iddia etti. Kuzulugil’in avukatı ise cinsel taciz olmadığını savundu. Mahkeme, cinsel taciz suçundan Kuzulugil hakkında 14 bin 932 TL adli para cezasına hükmetti. Kuzulugil’in cezayı 20 ay taksitle ödemesine karar verildi.

Kuzulugil hakkında dava açan ve ismini açıklamak istemeyen mağdur, BirGün’e şunları söyledi:

“Kuzulugil alması gerekenden daha az bir para cezası ile bu işten kendisini kurtardı. Fakat Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ndeki görevine devam ediyor. Bu bir yıllık süreçte üniversiteden sadece üç aylık bir uzaklaştırma cezası aldı. Üniversitede staj koordinatörlüğü görevi yaptığını öğrendim. Bu kişi dava açan diğer kadın arkadaşımın dersine girmeye devam ediyor. Arkadaşım Kuzulugil’in dersinden kaynaklı iki yıldır okulu uzatıyor. Kuzulugil’in cinsel taciz suçu sabit görülmesine karşın üniversite yönetimi bu şahıs ile çalışmaya devam ediyor. Sadece para cezası ile sıyrılması kabul edilir gibi değil.”

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlarınız