birgün

29° AÇIK

TEKNOLOJİ 13.02.2021 19:53

Clubhouse’dan ‘güvenlik açığı’ duyurusu: Güncelleme yapılacak

Son dönemde adından sıklıkla söz ettiren sesli mesaj uygulaması Clubhouse, güvenlik açığına yönelik raporlar nedeniyle veri koruma kurallarının gözden geçirildiğini ve bu konuyla ilgili kısa sürede güncelleme yapılacağını duyurdu.

Clubhouse’dan ‘güvenlik açığı’ duyurusu: Güncelleme yapılacak


Türkiye’de son dönemin en popüler uygulamalarından olan sesli mesaj uygulaması Clubhouse, güvenlik açığına yönelik raporlar üzerine bir açıklamada bulundu.

Clubhouse’un açıklamasında, uygulamanın kullanıma kapalı olmasına rağmen farklı yollardan indirilerek kullanıldığı Çin’de, kullanıcılara ait bilgilerin Çin hükümetinin sunucuları tarafından ele geçirilme riskinin bulunduğu ifade edildi.

“Stanford Internet Observatory ile yapılan araştırmayla veri koruma konusunda iyileştirme yapabileceğimiz kimi alanları belirledik” denilen açıklamada, önümüzdeki 72 saat içinde şifreleme ve başka sunuculara veri transferini engelleyecek yeni güncellemenin kullanıcılara sunulacağı kaydedildi.

Stanford Üniversitesi'ne bağlı Internet Observatory’nin raporunda, kullanıcılara ait özel bilgilerin Çin hükümetinin erişimine karşı korunmasız olduğuna dikkat çekilmiş, raporda Clubhouse'a uçtan uca şifreleme hizmeti sunan Çinli Agora şirketinin kullanıcılara ait ses kayıtlarına erişimi olduğu ve bu verileri de Çin hükümetine aktarabileceği savunulmuştu.

Sesli mesajlaşma uygulaması olan Clubhouse’da, kullanıcıların açtığı odalar üzerinden farklı konulara dair sohbetler gerçekleştiriliyor. Uygulama şu an sadece iPhone’larda kullanılan iOS işletim sisteminde çalışıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol