Google Play Store
App Store

CNN Türk, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısında yayınlanan kurgu görüntüye ilişkin yaptığı açıklamada, "Görüntü, konuklar gelişmeleri değerlendirirken tam olarak üç dakika on saniye ekranda kalmıştır. Görüntünün kurgu olduğu şüphesi oluşunca hemen yayından alınmış ve bir daha da ekrana getirilmemiştir" denildi. Konuyla ilgili sorumluluğu bulunan söz konusu personelle ilgili işlem başlatıldığı bildirildi.

CNN Türk'ten kurgu görüntülerin yayınlanmasına ilişkin açıklama

CNN Türk, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısında kullanılan bir görüntünün kurgu olduğunun ortaya çıkmasına ilişkin bir açıklama yaptı. Konuyla ilgili kurum içinde inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, "iSorumluluğu bulunan söz konusu personelle ilgili işlem başlatılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

CNN Türk'ün 28 Şubat'taki canlı yayınında Rusya-Ukrayna krizine ilişkin "Geceye dair sıcak bir görüntü" diye servis ettiği görüntülerin, bir Twitter kullanıcısı tarafından 16 Ocak'ta paylaşılan bir savaş animasyonu olduğu ortaya çıkmıştı.

CNN Türk, söz konusu görüntülere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, "28 Şubat gününün ilk saatlerinde, sabaha karşı 02.44’te CNN TÜRK ekranlarına Ukrayna’daki savaşa ait olduğu düşüncesiyle sonrasında kurgu olduğu anlaşılan bir görüntü yayınlanmıştır. Görüntü, konuklar gelişmeleri değerlendirirken tam olarak üç dakika on saniye ekranda kalmıştır. Görüntünün kurgu olduğu şüphesi oluşunca hemen yayından alınmış ve bir daha da ekrana getirilmemiştir" denildi.

Açıklama, şöyle devam etti: "Konuyla ilgili kurum içinde inceleme başlatılmıştır. Kurgu görüntünün ekrana verilmesine neden olan personel savunmasında; “Kendisinin şahsen güvendiği bir haber kaynağından gelmesi nedeniyle görüntüyü önizleme yapmadan ekrana verdiğini, ancak kurgu olduğu farkedilir farkedilmez uyarı aldığını ve ekrandan görüntüyü çektiğini” söylemiştir. Yaptığı hata nedeniyle özür dilemiştir."

"CNN TÜRK’ün önceliği, haberi izleyiciye en hızlı şekilde ve doğru bilgiyle sunmaktır" denilen açıklamada, "Dolayısıyla kontrol edilmeden bir görüntünün veya bilginin ekrana yansıtılmaması temel ilkemizdir. Konuyla ilgili sorumluluğu bulunan söz konusu personelle ilgili işlem başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.