birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 10.12.2019 16:11

Çocuk parkında ateş açmıştı: İstenen ceza belli oldu

Cumhuriyet Savcısı, İstanbul Pendik'te, geçen yıl evinin penceresinden ateş açarak 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden olan sanık hakkında, "silahla kasten yaralama" ve "genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması" suçlarından toplam 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep etti

Çocuk parkında ateş açmıştı: İstenen ceza belli oldu

PENDİK’te, 21 Ağustos 2018’de oturduğu sitenin çocuk parkında arkadaşları ile birlikte oyun oynayan 7 yaşındaki H.D'yi gürültü yaptığı için havalı silahla sırtından vurarak yaraladığı gerekçesiyle hakkında "çocuğu öldürmeye teşebbüs" ile "korku, kaygı ve panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme" suçlarından dava açılan sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

AA'nın haberine göre; Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Barış Balcı katıldı. Duruşmada taraf avukatları da hazır bulundu. Söz alan H.D'nin ailesinin avukatı Cengiz Tayfur, mahkemeye ulaşan adli tıp raporunda çocuğun yaralanmasının söz konusu silah ve mermiden kaynaklandığının net olarak izah edildiğini anlatarak, sanığın cezalandırılmasını istedi.

Sanık avukatı ise raporda, olayın yaralanma boyutunda kaldığının belirtildiğini, incelenen saçmanın sert bir cisme veya zemine çarparak deforme olduğu, daha sonra mağdurun vücuduna saplandığı yönünde tespit bulunduğunu öne sürerek, olay yeri inceleme raporu ile birlikte değerlendirildiğinde eylemin müvekkille ilgisinin olmadığının doğrulandığını savundu.

Duruşmada esas hakkında mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın eyleminin mağdura yönelik silahla kasten yaralama suçuna uygun olduğunu belirterek, korku, kaygı ve panik yaratabilecek tarzda silahla ateş ettiğini, bu kapsamda "silahla kasten yaralama" ve "genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması" suçlarından toplam 2 yıldan 7 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Mütalaaya karşı söz alan sanık avukatı, mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, yazılı beyanda bulunmak için süre talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, esasa ilişkin savunma yapabilmeleri için sanık ve avukatına süre vererek duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

Pendik Dumlupınar Mahallesi'ndeki bir çocuk parkında, 21 Ağustos 2018'de evinin penceresinden ateş açarak 7 yaşındaki H.D'nin sırtından yaralanmasına neden olduğu iddia edilen Barış Balcı tutuklanmıştı. Sanık, 15 Ekim'de görülen duruşmada tahliye edilmişti. Hazırlanan iddianamede, sanık Balcı'nın "çocuğu öldürmeye teşebbüs" ve "korku, kaygı ve panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme" suçlarından toplam 13 yıl 6 aydan 23 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız