birgün

12° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 13.06.2021 11:08

Çocuklar özgürce oynasın

Çocuklar özgürce oynasın

HABER MERKEZİ

CHP Milletvekili Serpil Kemalbay, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü kapsamında Meclis’e çocuk işçiliğin ve işçi ölümlerinin önüne geçmek amacıyla araştırma önergesi verdi. Kemalbay çocuk haklarının ihlal edildiği ve çocukların gelişimleri önündeki engellerin en önemli alanlardan birisinin çocuk işçiliği olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Türkiye’de sürdürülen ucuz emek rejimi, sermayeyi önceleyen politikalar nedeniyle eğitimde olması gereken çocuklar ucuz iş gücü olarak sömürüye maruz kalmakta, artan çocuk işçiliği sorunu toplumsal bir sorun olarak çözüm beklemektedir” dedi.

Araştırma önergesinde “Ucuz emek rejimine dayalı birikim modelinin benimsenmesi güvencesiz, örgütsüz ve düşük ücretle çalışacak iş gücü arayışını arttırmakta, çocuk işçiliğine göz yumulduğu gözlemlenmektedir” ifadeleri aldı. Türkiye’de son 8 yılda en az 513 çocuğun çalışırken iş cinayetinde yaşamını yitirdiği aktarılan önergede şöyle dendi: “Cezasızlık politikaları, yoksulluğu ortadan kaldırmak yerine yoksulluğu yöneten politikalarda ısrar edilmesi, sendika ve hak örgütlerinin taleplerinin göz ardı eden politikalar çocuk işçiliğinin beslendiği alanlar olmaktadır.”

Önergede çocuk emeği sömürüsüyle mücadelede çocuk emeğinin istismarına son verilmesini, bugüne kadar çalışırken yaşamını yitiren ve yaralanan çocuklar için adaletin sağlanmasını, çocuk yoksulluğunu, ücretsiz aile işçiliğini ya da iş piyasasında ağır sömürüye maruz bırakılan çocukların üzerindeki sömürüyü köklü bir şekilde sonlandırılmasını sağlayacak denetimlerin kurulması gerektiği belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol