Çocuklarımızın hayatı için uğraşıyoruz
Birgün Birgün Birgün Birgün
Cezaevlerinde tecridin kaldırılması için açlık grevinde bulunan tutukların Gebze cezaevi önünde oturma eylemi başlatan ailelerine yönelik saldırıya her kesimden tepkilr gelirken, aileleri darp edip hakaretler savuran polis amiri hakkında soruşturma başlatıldı. Valilikten gelen açıklamada “eylemlere müdahale sırasında yetki ve maksadını aşan güvenlik görevlileri hakkında gerekli inceleme ve soruşturma işlemi başlatılmıştır” ifadeleri yer aldı. Açıklamanın inandırıcı […]

Cezaevlerinde tecridin kaldırılması için açlık grevinde bulunan tutukların Gebze cezaevi önünde oturma eylemi başlatan ailelerine yönelik saldırıya her kesimden tepkilr gelirken, aileleri darp edip hakaretler savuran polis amiri hakkında soruşturma başlatıldı.

Valilikten gelen açıklamada “eylemlere müdahale sırasında yetki ve maksadını aşan güvenlik görevlileri hakkında gerekli inceleme ve soruşturma işlemi başlatılmıştır” ifadeleri yer aldı. Açıklamanın inandırıcı ve yeterli olmadığını söyleyen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve açlık grevinde bulunan tutukluların annelerinden olan Sultan Bozkurt konuyla ilgili Gazetemiz BirGün’e açıklamalarda bulundu.

Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önünde oturma eylemi yapılarak tutulan nöbete polis saldırısının tamamen hukuksuz olduğunu belirten Gergerlioğlu: “Anneler orada çocukları için nöbet tutuyorlar. Sonra çirkince saldırı gerçekleştiriliyor. Zaten yürüyen insanları arkasından copla ittiriyorlar. Hakaret ediyorlar. Aslında hiçbir gereği yokken, zaten eylemi bitirip uzaklaşmaya başlamış insanlara bu şiddetin ne gereği var?” dedi. Saldırı görüntülerinin polis kameralarıyla çekildiğine dikkat çeken Gergegerlioğlu “Yapılan şiddet oldukça aleni. Hiçbir şeyden çekinmiyorlar.

Resmi kamerayla çekiyorlar. Kendilerinde bu gücü bu yetkiyi görüyorlar” ifadelerini kullandı. Gergerlioğlu valiliğin açıklamasına da değinerek şöyle konuştu: “Açıklamada, o çirkinliği yapan polise dokunmayacak ifadeler yer alıyor. Bu zulmü yapan şimdiye kadar hep korundu. Gerekli soruşturmanın başlatılması oluşan kamuoyunu yatıştırmak için yapıldı. O polise dokunmayacaklar. Ancak biz yakasını bırakmayacağız. Gerek idari gerek adli yolları kullanarak onun görevinden uzaklaştırılması için elimizden geleni yapacağız. Mecliste konuyu gündeme taşıyacağız.”

Evlat acısının ötesinde bir şey yoktur

Gebze Cezaevi’nde şiddete uğrayan annelerden olan Sultan Bozkurt ise “Biz sadece çocuklarımıza yakın olmak istiyoruz. Gelip 1-2 saat oturup dağılıyoruz. Ancak bize saldırılar hiç bitmiyor” dedi.

Çocuklarının açlık grevi eyleminden dolayı sağlık durumlarının kötü olduğunu belirten Bozkurt “Ağızlarından kan geliyor, gözleri görmüyor, vücutlarında yaralar var. Biz eylem bitsin istiyoruz. Devletin de adım atmasını istiyoruz” İfadelerini kullandı. Çocuklarının ölümünü görmek istemediklerini vurgulayan Bozkurt “Evlat acısının ötesinde bir şey yoktur. Biz sadece onlar yaşasın istiyoruz. Gelip bize saldırıyorlar. Burada bir vahşet var. Bizim canımızı alsınlar ama onlara dokunmasınlar. Biz yılmayacağız, bizi bu eylemlerden canımızı almadan vazgeçiremezler” diye konuştu.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlarınız