birgün

24° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 26.07.2021 15:21

Çocuklarına et yediremeyen annenin mesajını paylaşan muhtar: Din bezirganları nerede?

Ankara Keçiören’de, 19 Mayıs Mahallesi Muhtarı Ali Gölpunar, Kurban Bayramı’nda et yardımı bekleyen iki çocuk annesi bir yurttaşın mesajını paylaştı. Kadının, “Hiç kimse pay vermedi, bilgin olsun. Çocuklarım et yiyemedi” şeklindeki mesajını paylaşan Gölpunar, “Afrika’da kuyu açacağız’ diye toplumun dini duygularını sömüren din bezirganları nerede?” diye sordu.

Çocuklarına et yediremeyen annenin mesajını paylaşan muhtar: Din bezirganları nerede?

Ankara’nın Keçiören ilçesinde Kurban Bayramı’nda yoksulluğu ve çaresizliği gözler önüne seren bir durum mahalle muhtarına gönderilen mesajla ortaya çıktı.

Eşinden ayrı yaşayan iki çocuk annesi bir yurttaş, Kurban Bayramı’nın ilk gününde, kendisine yardım gönderilmesini bekledi, kapıyı çalan olmadı. Camiye gitti ancak orada da yardım alamadı. Bunun üzerine daha önce de yardım istediği, 19 Mayıs Mahallesi Muhtarı Ali Gölpunar’a başvurdu ve şu mesajı gönderdi:

“Ali abi hiç kimse bir pay vermedi, bilgin olsun. Çocuklarım et yiyemedi. Caminin orada bekledim, belki cami verir diye, vermedi kimse abi.”

Bu mesaj üzerine yurttaşa yardım eden Gölpunar, ANKA Haber Ajansı’ndan Tamer Arda Erşin’e şunları anlattı:

“TOPLUMUN İRKİLMESİ LAZIM”

“Afrika’ya kuyu açacağız’ diye toplumun dini duygularını sömüren din bezirganları nerede? Bayramda bana mesaj geldi. ‘Ali abi akşam oldu, çocuklarıma bir lokma et yediremedim. Hiç kimse pay vermeyince caminin oraya gittim, caminin orada pay verirler diye. Caminin orada da hiç kimse yardımda bulunmadı. Bayramı çocuklarım et yemeden geçirdi.’ Bu mesajla bu toplumun irkilmesi lazım.

“GÖRMEK İSTEMİYORLAR”

Kurban paylaşmaksa, eğer kurbanı paylaşamıyorsak, paylaşmak istemiyorsak, paylaşmadığımızın bir göstergesi de bayramdan 15 gün öncesinde derin dondurucu satışlarına baksınlar, Kurban Bayramı’nın ne ifade ettiğini oradan görürsünüz. Kurban Bayramı yoksulları ifade etmiyor. Kurban Bayramı yoksulların et yemesini ifade etmiyor. Bugün kendilerine Afrika’da kuyu açıyoruz, Müslümanlar, din kardeşlerimize bir damla su diyenler, yanı başında aç, açıkta olan kendi insanlarımızı görmüyor, görmek istemiyor. Devletin bütün kurumları ile sosyal hizmetleri ile Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ile belediyeleri ile hiçbir şekilde fakirin, fukaranın çığlığını duymuyorlar. Artık bıçak kemiğe dayandı, insanlar yılda bir kez olsun evine et girmeyen insanlar, çaresizce her kapıya başvuruyor. Ama boş.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol