birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 02.08.2021 10:43

Çok sayıda ilde elektrik kesintisi

Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Mersin gibi birçok ilde elektrik kesintisi yaşandı. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle elektrik tedarikinde kısmi kesintiler yaşandığını bildiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, "Kesintilerin yaşandığı bölgelere acil müdahale ekipleriyle ilk müdahaleler yapılmış olup, an itibariyle ülke genelinde kesintiler sonlandırılmıştır" açıklamasını yaptı.

Çok sayıda ilde elektrik kesintisi

Türkiye'nin pek çok şehrinde elektrik kesintileri yaşandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, "son zamanlarda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle elektrik tedarikinde kısmi kesintiler yaşandığını" belirterek, "Ülke genelinde kesintiler sonlandırılmıştır" denildi.

Türkiye'de birçok ilde elektrik kesintisi yaşandı.

Kesinti yaşanan şehirler arasında İstanbul, İzmir, Ankara, Antep, Konya, Bursa, Adana, Mersin, Kırklareli, Hatay, Uşak, Manisa, Malatya da var.

Yetkililer, yükselen elektrik talebi, kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerinde ve rüzgar enerjisi santrallerinde üretimin azalmasının yanı sıra aşırı klima kullanımının da ülke genelinde tüketimi artırdığına dikkati çekerken, dağıtım şirketleri kesintilerin iletim kaynaklı olduğunu ifade ediyor.

Öte yandan BEDAŞ, CK Enerji Boğaziçi Elektrik ve TEDAŞ gibi sitelere de erişim sağlanamıyor.

#ElektrikKesintisi etiketi ile Twitter'da paylaşım yapan sosyal medya kullanıcıları olaya tepki gösterdi. #ElektrikKesintisi etiketi, kısa sürede ülke gündeminde üst sıralara yerleşti.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yangın bölgelerinde planlı kesinti uygulandığını açıkladı.

Türkiye genelindeki elektrik kesintileri için acil koordinasyon merkezi kuruldu.

İSTANBUL'DA HANGİ İLÇELERDE ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞANDI?

İstanbul'da Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Basakşehir, Bayrampaşa, Besiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Sultangazı, Şişli, Zeytinburnu ilçelerinde genel elektrik kesintisi yaşandı.

GEDİZ ELEKTRİK'TEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili ilk açıklama İzmir ve çevresine elektrik sağlayan Gediz Elektrik şirketinden geldi.

Şirketten yapılan ilk açıklama, "Hizmet bölgemizde iletim şebekesinden kaynaklı elektrik kesintisi yaşanıyor" dendi.

cok-sayida-ilde-elektrik-kesintisi-905360-1.

'İLETİM HATLARINDAN KAYNAKLI'

Elektrik dağıtım şirketi AYEDAŞ tarafından yapılan açıklamada, ''Elektrik dağıtım hizmeti verdiğimiz bölgelerimizde ulusal iletim hatlarında yapılan çalışmalar nedeniyle kesintiler yaşanmaktadır. Süreç tarafımızca takip edilmekte olup, iletim hatlarından enerji gelmesini müteakip enrjisiz bölgelere en kısa sürede enerji sağlanacaktır'' denildi.

Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ), Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bursa'da bazı bölgelerde iletim hatlarından kaynaklı kesinti yaşanmaktadır. Arızaya müdahale edilmekte olup en kısa sürede onarım sağlanacaktır. Duyarlılığınız için teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

BAKANLIKTAN YENİ AÇIKLAMA: KESİNTİLER SONLANDIRILDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kesintilere ilişkin yeni bir açıklama yaptı ve "Ülke genelinde kesintiler sonlandırılmıştır" dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Son zamanlarda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle elektrik talebinde aşırı bir artış meydana gelmiştir. Artan talep nedeniyle son birkaç haftada elektrik tüketiminde Cumhuriyet tarihinin rekor seviyelerine ulaşılmıştır. Ulusal elektrik altyapımız artan taleplerin karşılanması için maksimum seviyede üretime devam etmektedir" denildi.

Açıklamada, "Ancak son zamanlarda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle elektrik tedarikinde kısmi kesintiler yaşanmıştır. Kesintilerin yaşandığı bölgelere acil müdahale ekipleriyle ilk müdahaleler yapılmış olup, an itibariyle ülke genelinde kesintiler sonlandırılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol